Región, ktorému sa koronavírus vyhýba. Nezaznamenali tu ani jeden prípad nákazy

Na telo plus: Ľubomír Vážny a Andrej Doležal.
Zdroj: Shutterstock.com

Jeden kanadský región zvláda pandémiu na jednotku.

Pandémia koronavírusu zasiahla už celý svet a prípady nákazy sa počítajú na milióny. Existuje ale miesto, kde sa ešte nedostala. Kanadský región Nunavut je príkladom pre všetky krajiny, píše BBC.

Nunavut je najsevernejšie teritórium Kanady s tromi "naj". Je najrozľahlejšie, najmladšie a má najmenej obyvateľov zo všetkých kanadských provincií a teritórií. V Nunavute leží aj najsevernejšie obývané miesto planéty Alert. Ide o samosprávne územie Inuitov, za ktorých sa pokladá vyše 83 % obyvateľov. Indiánskymi jazykmi hovorí 70 % ľudí.

V tomto regióne nezaznamenali doteraz ani jeden prípad nákazy koronavírusom. Ako je to možné?

V marci, keď šíriaci sa koronavírus zatvoril hranice po celom svete, sa úrady v Nunavute rozhodli, že nič nenechajú na náhodu. Platia tu niektoré z najprísnejších cestovných zákazov v Kanade, ktoré bránia vstupu takmer každému, kto nie je obyvateľom severného regiónu. Obyvatelia, ktorí sa vracajú domov, sú umiestnení do „izolačných chát" po dobu dvoch týždňov. Ide prevažne o hotely v mestách Winnipeg, Yellowknife, Ottawa alebo Edmonton.

Všetky náklady za túto karanténu v hoteloch platia úrady v Nunavute. Izolačné hotely sú strážené a zdravotné sestry pravidelne kontrolujú stav ubytovaných ľudí. Doteraz sa týmto spôsobom vracalo domov asi 7 000 občanov Nunavutu.

Tieto prísne opatrenia sa nezaobišli bez problémov a sťažností, no majú svoj význam. V tomto regióne nezaznamenali ani jeden prípad koronavírusu od vypuknutia pandémie.

Zdroj: Shutterstock.com

V Nunavute žije približne 36-tisíc ľudí, ktorí sú roztrúsení vo viacerých komunitách. Ako uviedol hlavný predstaviteľ úradu Verejného zdravotníctva v Nunavute doktor Michael Patterson, „prirodzená izolácia je pravdepodobne jedným z hlavných dôvodov, prečo sa tu nešíri koronavírus". Do niektorých komunít sa dá celoročne dostať iba lietadlom.

Na druhej strane, v tomto regióne majú malé kapacity na testovanie a na výsledok sa môže čakať aj týždeň. Prísne opatrenia tu platia aj z toho dôvodu, že miestne nemocnice nemajú dostatočné vybavenie a personál na to, aby zvládali väčší počet pacientov naraz.

V regióne platia tiež prísne nariadenia ohľadom dezinfekcie, sociálne a dištančné opatrenia, obmedzenie zhromaždení a pravidlá týkajúce sa rúšok a ochranných prostriedkov na tvár.

Na celom svete sa už koronavírusom nakazilo najmenej 40,7 milióna ľudí, ochoreniu COVID-19 podľahlo viac ako 1,1 milióna pacientov. V Kanade doteraz zaznamenali vyše 200-tisíc prípadov a 9 778 ľudí zomrelo. Viac o prípadoch koronavírusu vo svete sa dozviete na stránke worldometers.com.

OTTAWA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kanada

Dôležité udalosti