Prezidentka o plošnom testovaní: Ak má byť niekto sankcionovaný, o dobrovoľnosti sa nedá hovoriť

Záchranná akcia v Tasmánii
Záchranná akcia v Tasmánii Zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa hlavy štátu sa musíme vyhnúť hrozbám pri realizácii tejto akcie.

V utorok sa uskutočnilo zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Hlavným bodom bolo pripravované celoplošné testovanie ľudí v súvislosti s pandémiou koronavírusu na Slovensku.

Dnešného rokovania sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa pred jeho skončením presunula z Úradu vlády do Prezidentského paláca.

Pred novinárov vystúpila práve tu zopakovala svoje stanovisko z pondelka. Podľa jej slov by malo byť testovanie dobrovoľné. "Ak má byť niekto sankcionovaný, o dobrovoľnosti sa nedá hovoriť," uviedla.

Povinnú 10-dňovú karanténa pre tých, ktorí sa na testovaní nezúčastnia, nepovažuje za uzavretú tému. Vláda stále hľadá spôsob, ktorý bude v súlade s ústavou. Až potom sa k tomuto opatreniu vyjadrí.

Čítajte viac: Testovanie bude nepovinné. Kto nepríde, bude zrejme pod hrozbou pokuty 10 dní v domácej karanténe

Na zasadnutí rady sa viacerí zhodli, že očakávajú, ako prebehne testovanie v prvých okresoch. "Bude to dôležitý ukazovateľ toho, ako to zvládneme na celom Slovensku. Môže to byť prínosom. A to práve vtedy, keď sa nám podarí eliminovať hrozby, ktoré môže nastať," povedala prezidentka.

Pod hrozbami myslí napríklad nedostatočnú zdravotnú starostlivosť v nemocniciach počas celoplošného testovania. Minister zdravotníctva Marek Krajčí ju však mal ubezpečiť, že k tom určite nedôjde.

Prezidentka si tiež myslí, že samosprávy nemajú dostatok informácií o tejto akcii a testovanie nemusia zvládnuť. Nejasné zatiaľ je aj to, či sa podarí povolať dostatočný počet zdravotníkov.

Celé vydanie utorkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti