Takto vyzerá zavádzanie pľúcnej ventilácie. Je to veľmi náročný a bolestivý zákrok

Lekári vraj musia tento úkon urobiť až 500-krát počas praxe, kým získajú expertnú zručnosť.

Posledné týždne stúpa počet hospitalizovaných pacientov s COVID-om a, žiaľ, aj tých na pľúcnej ventilácii. Ministerstvo zdravotníctva na Facebooku zverejnilo video, na ktorom anesteziológ Jakub Vallo vysvetľuje, ako sa ventilácia zavádza do tela.

Prvým krokom k zavedeniu prístroja je orotracheálna intubácia. Cez ústa do priedušnice zavedú kanylu, teda hadičku. Použijú na to laryngoskop, nástroj, ktorý pripomína krompáč. Anesteziológ musí hadičku do priedušnice zaviesť cez hlasivky.

Lekár Vallo hovorí, že zaviesť orotracheálnu intubáciu nie je vôbec ľahké a dokonca sa hovorí, že lekár to musí vyskúšať až 500-krát, aby to nakoniec urobil expertne a aby sa v tom cítil pohodlne. Je to aj fyzicky náročné, pretože lekár musí nadvihnúť celú oblasť krku. Pre telo je to neprirodzený pohyb.

"Prechod kanyly cez hlasivky je veľmi bolestivý. Aj preto je pacient v tomto štádiu uspatý a musí dostávať adekvátnu liečbu bolesti," vysvetľuje Vallo.

Keď už má takto zabezpečené dýchacie cesty, napoja na hadičku dýchací vak, ktorým ručne pumpujú vzduch. Ďalšou možnosťou je napojiť pacienta na ventilátory, ktoré zabezpečujú výmenu plynov.

ANESTEZIOLÓG JAKUB VALLO O INTUBÁCII NA PĽÚCNY VENTILÁTOR

ANESTEZIOLÓG JAKUB VALLO O INTUBÁCII NA PĽÚCNY VENTILÁTOR Anesteziológ Jakub Vallo ukazuje na umelej figuríne, ako prebieha intubácia pacienta na pľúcny ventilátor. V súčasnosti je na pľúcnej ventilácii 51 pacientov s ťažkým priebehom Covidu-19. Zavádzanie pľúcnej ventilácie je pomerne náročný, nepríjemný a bolestivý akt, pacient je počas neho uspatý, ale môžeme vďaka tomu zachrániť životy ľudí s ťažkým priebehom Covidu-19. Pacienti na ventilátoroch strávia častokrát až niekoľko týždňov a okrem samotného ventilátora potrebujú veľkú starostlivosť zo strany zdravotníkov. Našim zdravotníkom môžete pomôcť tým, že dodržiavate ROR, ale aj všetky ďalšie opatrenia a vyhnete sa nákaze alebo tomu, aby ste ju sami šírili. Ďakujeme, že sa chránite a pomáhate nám.

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 20. októbra 2020

V súčasnosti potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie 51 pacientov. TU si môžete prečítať, ako prístroj funguje. Štatistiky však ukazujú, že väčšina pacientov v tomto štádiu neprežije.

Marek Pastír, primár Oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti v nemocnici Svet zdravia v Michalovciach z vlastnej skúsenosti opísal, že COVID pacientov musia zvyčajne ventilovať na vyšších tlakoch ako pacientov pri iných ochoreniach pľúc. Aj z toho dôvodu si myslí, že tí, ktorí prežijú, pocítia následky.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti