V Česku zatvárajú obchody a služby, nariadili aj obmedzenie pohybu

Jeff Bridges
Zdroj: TASR/AP

Pohyb v prírode bude možný do dvoch osôb.

Česká vláda pristúpila v stredu k ďalším opatreniam v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala spravodajská televízia ČT24.

Od štvrtka od 6.00 h bude uzavretý maloobchod. Výnimku majú predajne základného sortimentu. Veľkoobchod bude bez obmedzenia.

Vláda od štvrtka nariadila aj obmedzenie pohybu a kontaktu s ľuďmi s výnimkou ciest do práce a na nákupy. Pohyb v prírode bude možný do dvoch osôb.

Nové opatrenia v Česku:

Od štvrtka:

- Zatvárajú sa maloobchodné predajne a služby (vrátane kaderníctiev, salónov a pod.). Výnimku majú predajne so základným sortimentom, veľkoobchod zostáva bez obmedzenia. Otvorené zostávajú lekárne, potraviny, drogérie, optiky, stánky s novinami, čistiarne a záhradkárstva.

- V nákupných centrách budú otvorené iba potraviny, drogérie alebo lekárne.

- Vláda odporúča zamestnávateľom podporovať prácu z domu.

- Ľudia musia obmedziť pohyb a kontakt s ľuďmi. Môže sa chodiť za príbuznými, na nákup, do práce alebo k lekárovi.

- Úrady budú fungovať najviac päť hodín dva dni v týždni.

- Povolené sú vychádzky v prírode a v parkoch, pobyt na chatách či chalupách, ale najviac v počte dvoch ľudí s výnimkou členov domácnosti a spolupracovníkov.

„Nárast je dramatický a opatrenia z minulého týždňa, bohužiaľ, nesploštili krivku," uviedol na tlačovej konferencii premiér Andrej Babiš. Ospravedlnil sa za to, že predtým vylúčil možnosť, že by zavádzal takéto prísne opatrenia.

Minister zdravotníctva Roman Prymula už v utorok v Poslaneckej snemovni naznačil, že bude potrebné čoskoro prijať ďalšie reštrikcie, pretože aj za súčasných obmedzení je kontaktov medzi ľuďmi stále príliš veľa.

V Českej republike pribudlo za utorok rekordných 11 984 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o dosiaľ najvyšší denný prírastok nakazených od začiatku pandémie. Vyplýva to z údajov zverejnených v stredu nadránom na webe českého ministerstva zdravotníctva.

Pozrite si reportáž, ktorú spracovali kolegovia z TV Nova:

Do nemocníc v ČR príde pomáhať 28 amerických lekárov

Do Česka príde bojovať s pandémiou nového koronavírusu aj 28 vojenských lekárov zo Spojených štátov. Pomoc zdravotníkov z Texasu a Nebrasky dohodol s americkým veľvyslancom v ČR Stephenom Kingom český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček. O tom, kedy by mali doraziť, sa momentálne rokuje, informoval v stredu Český rozhlas (ČRo).

"Pán minister rokoval s pánom veľvyslancom už od minulého týždňa a dnes sa podarilo potvrdiť, že by sme mali z Texasu a Nebrasky dostať 28 vojenských lekárov. V tejto chvíli to máme potvrdené, musia sa ale dohodnúť ešte technické detaily," povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Klára Dlubalová.

Dosiaľ nie je jasné, ako sa do Česka zdravotníci dopravia ani kedy presne dorazia. Podľa slov českého ministra zdravotníctva Romana Prymulu by to však mohlo byť už v nasledovnom týždni.

Rokuje sa tiež o tom, v ktorej nemocnici by mohli títo lekári pomáhať so starostlivosťou o pacientov s ochorením COVID-19. Hovorkyňa Dlubalová spresnila, že ide o príslušníkov Národnej gardy USA, teda rezervných zložiek amerických ozbrojených síl.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.