Fyzik oponuje pochybovačom: Nosenie rúšok vonku má zmysel najmä teraz na jeseň

Statočný a krásna: 56. a 57. epizóda
Statočný a krásna: 56. a 57. epizóda Zdroj: shutterstock/Starocean

Rektor ČVÚT odporúča ľuďom „zaviesť osobný lockdown".

Jesenné počasie, s ktorým je spojené častejší výskyt hmly, napomáha k rýchlejšiemu šíreniu koronavírusu vo vonkajších priestoroch. V rozhovore pre portál Lidovky to uviedol český fyzik a rektor univerzity ČVUT Vojtěch Petráček.

V Česku od stredy platí nariadenie o povinnosti nosiť rúška vo vonkajších priestoroch, teda rovnaké opatrenie, ktoré zaviedla slovenská vláda ešte 15. októbra. Mnohí ľudia sa pýtajú, či to má vôbec zmysel, keď sa v ich blízkosti nenachádzajú žiadne ďalšie osoby a schopnosť vírusu šíriť sa na väčšie vzdialenosti je značne limitovaná.

Odpoveď na túto otázku čiastočne poskytol fyzik Vojtěch Petráček. „Aj keď je expozícia vonku menšia, má zmysel minimalizovať množstvo vírusu aj tam,"uviedol pre Lidovky.

Petráček je jedným zo siedmich vedcov, ktorí minulý týždeň zverejnili „Výzvu multiodborového panelu vedcov českej verejnosti" v ktorej odporúčajú ľuďom „zaviesť osobný lockdown" a zakrývať si ústa a nos nielen v uzavretých priestoroch, ale aj vonku.

„Keď sme vonku, samozrejme vietor rýchlo odvanie aerosol, ktorý vydychujeme a rozptyľuje ho. To je veľmi pozitívne a napomáha to k tomu, aby sa vyčistil vzduch. Ale napríklad, keď je hmla, môžeme naopak očakávať, že tá vietor stlmí a vydychovaný aerosol sa bude držať v našej blízkosti. Samotnú hmlu tiež tvorí aerosol a ten sa môže čiastočne spojiť s tým, ktorý vydychujeme a v ovzduší tak zotrvá dlhšie. Hmla zároveň zatieni slnko, čo zmenšuje účinnosť odbúravania vírusu slnečným UV žiarením. Preto si myslím, že hmla je ďalším dobrým dôvodom, prečo by sme počas týchto mesiacov mali nosiť rúška," vysvetlil Petráček.

PRAHA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hmla

Dôležité udalosti