Plošné testovanie v obciach: Starostovia musia splniť množstvo úloh, sami majú viacero otázok

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Pozreli sme sa aj na Oravu a do Bardejova, kde by sa malo začať s pilotným plošným testovaním.

Informácie im dávkujú po častiach a každých pár hodín sa dozvedia niečo nové. Vojaci už navštívili všetky počas najbližšieho víkendu testované lokality.

Starostovia však hundrú, že zatiaľ dostávajú len úlohy a termíny, dokedy ich musia splniť. Odpovede vraj prichádzajú len veľmi pomaly, no otázky zostávajú. Aj po tom, čo s logistikou pilotného plošného testovania na Orave a v okrese Bardejov už vojaci oboznámili aj starostov. Začínajú v piatok (23.10.) o ôsmej ráno.

Aj starosta Zborova pri Bardejove má otázok viac než dosť, no po odchode vojakov z obce vedel, že čakať nemôže.

Sadol do auta a utekal kupovať ochranné pomôcky. Toto je vraj len zlomok toho, čo musia pred piatkovým testovaním zabezpečiť.

V obci s tritisíc obyvateľmi nad 10 rokov chystajú dve testovacie miesta. Budú pri kultúrnom dome. Testovanie pritom prispôsobili miestnym podmienkam. Ľudia sa budú testovať podľa bydliska, teda podľa ulíc a čísla domov.

Desiatky otázok bez odpovedí majú v Mútnom

Ľudia, ktorých sme stretli v jednej z najsevernejších obcí na Orave, v Mútnom, celoplošné testovanie vnímajú pozitívne.

Priestory na dve odberné miesta v tejto obci majú, rovnako tak aj zoznam asi 2400 obyvateľov od desiatich rokov.

Potom však majú desiatky otázok bez odpovedí a nechcú súhlasiť ani s niektorými navrhnutými riešeniami. Medzi ne napríklad patrí likvidácia odpadu po testovaní.

„Povedali, že my sme povinní zaobstarať veľkoobjemový kontajner na biologický odpad, lenže my ako obec toto nemôžeme zabezpečovať a nemáme na to oprávnenie,“ hovorí starosta Mútneho Marián Murín.

Aj tam musia určiť administratívnych pracovníkov, konkrétne osem, toľko ich však na úrade ani nemajú. Pýtajú sa aj, ako a odkiaľ ich vybaviť primeranými ochrannými pomôckami.

V Domaniži majú nevyhovujúce priestory

S mnohými problémami sa trápia aj obce, ktoré čaká plošné testovanie až o niekoľko dní. V Domaniži v okrese Považská Bystrica zistili, že volebné miestnosti nevyhovujú prísnym kritériám.

Z tohto dôvodu sa tak testovať bude musieť zrejme v škole alebo v škôlke. Miestni sa však proti tomu búria.

Starosta si myslí, že by pomohlo, ak by ľudia mali viac informácií. Zatiaľ im však nevedia odpovedať ani na to, kto bude priestor dezinfikovať.

Obec má k dispozícii aj veľký stan. Ak by ho mohli použiť ako čakáreň, testovať by mohli aj v kultúrnom dome alebo v hasičskej zbrojnici. Nevedia však, či sa to môže.

Ako to vyzerá v rozličných kútoch Slovenska, sa dozviete v nasledujúcej reportáži.

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

ZBOROV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mútne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.