Mladý lekár sa ponúkol ako dobrovoľník pri testovaní vakcíny. Zomrel na koronavírus

Vo výskume vakcíny sa ďalej pokračuje.

V Brazílii zomrel účastník testovania vakcíny na COVID-19 pre firmu AstraZeneca. Britsko-švédsky koncern vyvinul vakcínu v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Ako uviedla BBC, vo výskume sa ďalej pokračuje, pretože neboli zistené žiadne pochybenia týkajúce sa bezpečnosti pri skúške vakcíny.

Brazílsky lekár João Pedro R. Feitosa (†28) nebol podľa správy účastníkom experimentálnej skupiny, ktorá dostala injekciu s vakcínou, ale placebo skupiny. Placebo je zámerne neúčinné liečivo. Používa sa pri testovaní účinnosti liekov, keď sa jednej skupine pacientov podáva účinné liečivo a druhej neúčinné. Často dochádza k placebo efektu, keď sa pacient, ktorému sa podáva placebo, vylieči, pretože verí, že mu podávajú účinný liek a organizmus zmobilizuje vlastné rezervy.

Nie je známe, kde sa lekár nakazil, no pacientom s koronavírusom pomáhal od vypuknutia pandémie. Pracoval najmä na jednotkách intenzívnej starostlivosti v dvoch nemocniciach v Rio de Janeiro. Ochorenie COVID-19 u neho spôsobilo zdravotné komplikácie a zomrel 15. októbra.

Spoločnosť AstraZeneca vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla, že nemôže k prípadu viac prezradiť, ale môže potvrdiť, že boli dodržané všetky požadované postupy preskúmania danej veci.

Vakcínu firmy AstraZeneca v súčasnosti skúma Európska agentúra pre lieky (EMA) v rámci takzvaného procesu priebežného preskúmania. V tomto procese sa údaje z klinického skúšania priebežne predkladajú a vyhodnocujú. EÚ už podpísala s AstraZeneca rámcovú dohodu o dodávke očkovacích dávok. Táto vakcína je totiž najväčšou nádejou v boji proti koronavírusu a mohla by byť jednou z prvých, ktoré sa dostanú na trh.

BRAZÍLIA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Brazília

Dôležité udalosti