Silu druhej vlny spôsobilo podľa Krčméryho šesť udalostí: Nemohlo to dopadnúť inak

Bylinkový čaj podľa Madagaskarčanov lieči pacientov s ochorením COVID-19.
Zdroj: TVNOVINY.sk

My sme sa ne pozreli bližšie.

Hoci niektorí odborníci varovali pred druhou vlnou, leto bolo sprevádzané uvoľňovaním opatrení a dovolenkami. Už koncom augusta však Bratislava zapla červenú na COVID semafore. Počty infikovaných začali výrazne stúpať a ako dôvod hygienici uvádzali najmä uvoľnené správanie mladých počas letných večerov.

Nakoniec to priznal aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Dodal, že súčasná zlá situácia je spôsobená aj tým, že "nebúchal dostatočne do stola", keď chcel spolu s Pandemickou komisou v lete sprísniť opatrenia. Od premiéra Igora Matoviča si vtedy vypočul kritiku, že nezvládajú situáciu.

"Väčšinou sa druhá vlna začína importom. My sme mali tú smolu, že sa tu udialo šesť udalostí za sebou, ktoré spolu nemali súvis, ale mali byť medzi nimi prestávky a neboli. Inak to nemohlo dopadnúť." uviedol tento týždeň v exkluzívnom rozhovore pre TVNOVINY.sk infektológ Vladimír Krčméry. Medzi spomínaných šesť udalostí zaradil obnovenie futbalovej ligy, odložené svadby a oslavy, návrat dovolenkárov, neodloženie školského roka a otvorenie internátov aj pre zahraničných študentov, štart hokejovej ligy a povolenie ostatných hromadných podujatí.

Celý exkluzívny rozhovor s Vladimírom Krčmérym si môžete prečítať tu.

"Situácia bola, aká bola a nikomu to nezazlievam a nesťažujem sa. Nechcem sa pozerať dozadu, lebo nás to zbytočne demobilizuje. Každý robil to, čo bol schopný pochopiť a robiť," zdôraznil Krčméry.

Stav na Orave sa postupne zhoršoval od septembra

Situácia sa koncom leta veľmi rýchlo začala meniť aj v ďalších okresoch Slovenska. Už 3. septembra začala byť situácia znepokujujúca. V ten deň pribudlo 121 nových prípadov nákazy. Od toho dňa počet nakazených takmer vždy stúpal a držal sa nad hranicou 100. Na Orave bol prvýkrát zaznamenaný vyšší nárast 9. septembra. Ten deň sme evidovali 17 odhalených pozitívnych testov v okrese Tvrdošín.

O desať dní neskôr, 19. septembra Úrad verejného zdravotníctva informoval, že za rekordným nárastom nakazených môžu rodinné oslavy a svadby. V Tvrdošíne objavili ďalších 30 nakazených a v Námestove 27.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Aktuálna situácia na hornej Orave a v Bardejove je už neúnosná. Nemocnice sú plné, ochoreniu podľahli aj lekári a v nemocnici v Bardejove už prestali prijímať nových pacientov a oddelenie pre COVID pacientov nemôžu otvoriť, pretože tam nemá kto slúžiť. Aj preto štát spustil plošné testovanie práve v týchto regiónoch.

Žiaľ, nenaplnili sa očakávania niektorých ľudí, že vírus bude časom slabnúť. Stúpajú aj počty hospitalizovaných pacientov s ťažkým priebehom a aj počty úmrtí. Aktuálne evidujeme 159 úmrtí na COVID-19 a medzi obeťami sú aj mladší ľudia.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Odborník na tropickú medicínu Krčméry pripomína, že to nebola len Orava a Bardejov, čo prispeli k druhej vlne. Svadby a rodinné oslavy v týchto regiónoch boli len súčasťou skladačky, v ktorej sa ocitlo viacero udalostí, medzi ktorými mal byť väčší časový odstup.

Prvé riziko podľa Krčméryho boli návraty ľudí z dovoleniek. Režim na hraniciach počas leta bol uvoľnený. Síce existoval zoznam červených a zelených krajín, neexistovala štátna karanténa a ani e-karanténa, ktorá by kontrolovala ľudí, či dodržiavajú izoláciu. V júli sme zaznamenali 250 importovaných prípadov. Najviac ich prišlo z Ukrajiny, Srbska a Česka.

V auguste sme už evidovali 416 importovaných prípadov a prispeli k nim výrazne dovolenky v Chorvátsku. Najviac nakazených k nám prišlo z Ukrajiny (137), Chorvátska (58) a z Česka (54).

Importované prípady samé o sebe nemusia byť problémom. Rátali s nimi všetky krajiny počas letnej sezóny. Krčméry však pripomína, že veľa dovolenkujúcich nastúpilo do práce a ich deti v septembri do školy. Objavili sa prípady, keď riaditeľka nedovolila žiakovi vstup do školy, pretože rodičia v dotazníku priznali, že sa vrátili z Chorvátska.

K druhej vlne prispeli aj ostatné okresy, nie len Orava

Z dôvodu šírenia koronavírusu bolo koncom septembra zatvorených 48 škôl. Od 12. októbra už boli zatvorené brány všetkých stredných škôl na Slovensku.

Krčméry dodáva, že práve preto, že koncom augusta sa mnohí vracali z dovoleniek zo zahraničia, sa mal začiatok školského roka posunúť. Podľa ministerstva školstva ale školy nepredstavujú vysoké riziko a za riadnym začiatkom školského roka si stoja. Vysokým školám minister Branislav Gröhling odporučil, aby semester začali neskôr, no väčšina to odmietla. V súčasnosti sa vysokoškoláci vzdelávajú dištančne a na internátoch ostali len zahraniční študenti.

Práve návrat veľkého množstva študentov na internáty považuje Krčméry za ďalší dôvod, prečo narástol počet infikovaných.

Situáciu nezlepšilo ani obnovenie futbalovej a hokejovej ligy, či ostatné hromadné podujatia, ktoré boli od leta povolené. Úrad verejného zdravotníctva však nemá štatistiky, koľko ľudí sa na týchto podujatiach nakazilo.

V polovici septembra odhalili hygienici 27 pozitívne testovaných hokejistov v Skalici. Deväť hráčov bolo nakazených v klube Nové Zámky, Slovan Bratislava hlásil 18 infikovaných hráčov a hokejová Dukla Trenčín deväť pozitívne testovaných hráčov. Postupne sa pridávali aj ďalšie tímy. Medzi poslednými je futbalový Slovan a hokejový Zvolen.

Podľa Krčméryho je preto nespravodlivé viniť z druhej vlny iba Oravu a Bardejov. Hoci priznáva, že v Bardejove bolo viac rizikových podujatí, nemá význam zavádzať opatrenia len tam.

"Je tu vysoká mobilita a v porovnaní s tretím svetom dobrá infraštruktúra. Takže aj keď v Bardejove bolo viac rizikových podujatí, tí ľudia cestovali do Bratislavy, alebo niekto z Bratislavy cestoval do Bardejova. V malej krajine nemôžeme robiť veľa regionálnych opatrení. Semafor je výborný, ale je ideálny pre veľkú krajinu. Sme malá krajina, ktorá je prepojená vlakmi, autobusmi a autami a každý má možnosť v priebehu jedného dňa pricestovať na akúkoľvek akciu v akomkoľvek meste. Regionálne opatrenia by nepriniesli ten efekt, ktorý potrebujeme," povedal infektológ.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Druhá svetová vojna

Dôležité udalosti