Pripravte sa, že výrazné obmedzenia potrvajú minimálne dva týždne, nie iba jeden

Henrich Mišovič.jpg
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Po prvom kole testovania sa podmienky de facto sprísnia.

Vláda predstavila najnovšie opatrenia pre spomalenie šírenia koronavírusu. Pred celoplošným testovaním pristúpila k obmedzeniu pohybu. Od soboty 24. októbra do nedele 1.novembra platí pre Slovensko zákaz vychádzania, no s istými výnimkami.

Prísnejšie opatrenia platia pre Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Kým na Orave a v Bardejove platia výnimky len pre ľudí s negatívnym testom, na celom území Slovenska platia výnimky aj bez negatívneho testu.

Súvisiaci obsah

O týždeň nás nečaká uvoľnenie

Podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) povedal, že obmedzenie vychádzania na jeden týždeň je najmenej zlé zo všetkých zlých a bolestných riešení, ktoré by vláda musela prijať. "Dôležité je, že dôjde len k dočasnému obmedzeniu ekonomiky, to je veľmi cenná dohoda pri pohľade na čísla, ktoré vykazuje pandémia," uviedol.

"Ked ten týždeň pominie a prejdú testy, tak sa končia aj tieto obmedzenia. Kto potom bude mať v ruke negatívny test, je opäť slobodný človek," vyhlásil šéf SaS. Nebude to však úplne tak.

Premiér Igor Matovič pripomenul, že budúci týždeň (30.10. - 1.11.) prebehne prvé kolo plošného testovania na celom Slovensku a následne bude pokračovať zákaz vychádzania, ale na ľudí s negatívnym výsledok sa budú vzťahovať výnimky. Tie budú zrejme také isté, ako teraz na Orave či v Bardejove.

Režim na celom Slovensku sa teda po prvom testovaní de facto sprísni. Hoci štát prevádzky nezatvoril, nebude do nich mať kto chodiť celé dva týždne, nie jeden, ako uviedol minister hospodárstva.

Potvrdilo to aj ministerstvo vnútra. Rezort pripúšťa, že zákaz vychádzania potvrdá až tri týždne.

"Presnejšie informácie budú známe na budúci týždeň, keď sa bude hovoriť aj o úprave režimu na hraniciach. Krízový štáb rozhodol o zákaze vychádzania na nasledujúce tri týždne, z technického hľadiska však bude vláda opatrenia prijímať vždy po jednotlivých týždňoch," dodáva ministerstvo.

Čo bude s prevádzkami, kinami či divadlami po druhom kole plošného testovania, ešte nie je jasné. Sulík však verí, že pre ľudí s dvoma negatívnymi testami sa otvoria.

Ak už ani nasledujúce opatrenia nepomôžu zabzdiť šírenie vírusu, podľa premiéra Matoviča pristúpime k tvrdému lockdownu.

V grafike si nižšie si môžete pozrieť akutálne nariadenie. Rátame s tým, že to isté, čo platí na Orave a v Bardejove od soboty, bude o týždeň neskôr platiť na celom Slovensku:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti