S kamerou sme mapovali plošné testovanie. Takto to vyzeralo na Orave a v Bardejove

Nie všade sa to zaobišlo bez problémov.

Päť dní hektických príprav plných nejasností a stále sa meniacich informácií v piatok (23.10.) ráno vyvrcholili.

Na Orave a v bardejovskom okrese spustili pilotné plošné testovanie na nový koronavírus. Nie všade sa to zaobišlo bez problémov. Nakoniec zo 182 odberných miest nefungovalo iba jedno.

Celý priebeh testovania sme mapovali online, pozrieť si ho môžete TU.

Obavy z toho, či sa Oravčania prídu dať otestovať, sa na začiatku zdajú byť zbytočné. Na jednom z odberných miest v Dolnom Kubíne čakali ľudia v rade už od pol ôsmej ráno. Tak to bolo všade, všetci čakali v pokoji a v odstupoch.

Väčšinou otvorili o ôsmej, no vyskytli sa aj problémy. Zhruba do 15 percent bolo otvorených s meškaním zhruba do dvoch hodín. Väčšinou to bolo spôsobené chýbajúcim alebo meškajúcim personálom.

Aby stihli všetkých, plán je aspoň 30 testov za hodinu. Na Orave sa ľudia boja, že nakoľko sa v tomto regióne bude dať od zajtra (24.10.) slobodnejšie pohybovať len s platným testom, zaplnia odberné miesta cezpoľní.


Od rána sa čakalo aj v okolitých obciach. Priebežné počty cez prvú obednú prestávku aj tu naznačujú veľmi vysokú účasť.

Testovanie riadi asi 800 vojakov a prišlo aj 50 zdravotníkov z hasičského zboru. Ani oni sa nezastavili ani na chvíľu.

Prvé hodiny teda zatiaľ naznačujú, že Orava pilotné celoplošné testovanie napokon zvládne s neočakávane vysokou účasťou.

Situácia v Bardejove

V bardejovskom okrese začiatok testovania sprevádzali problémy. Niekde chýbal materiál a inde zdravotníci. V okresnom meste sa pred školami, kde sa testuje, od rána tvorili dlhé rady. V okrajových častiach vojaci ospravedlňovali omeškanie.

V Bardejovskej Novej Vsi o deviatej ráno ešte nevedeli, kedy začnú testovať, v časti Bardejovská Zábava ľudí informovali, že testovať začnú o štrnástej.

Obyvatelia bardejovskej mestskej časti Poštárka už čakali na výsledok svojich testov, no a tí ďalší zas čakali v rade na absolvovanie odberu.

Testovanie v réžii vojakov aj v Hornom Šariši výrazne podporili samosprávy. Zvládli aj večerné rozvozy materiálov a stavanie stanov.

Prístup ľudí v Bardejove k testovaniu výrazne ovplyvnilo štvrtkové rozhodnutie ústredného krízového štábu. Boli vyľakaní.

V okresnom meste ľudia na testovanie čakali už pred otvorením odberných miest, keď ešte vojaci doladili posledné detaily.

V okrese Bardejov testovali zväčša v exteriéri, samospráva vojakom pomohla, aby to mohli zvládnuť až do večera.

Viac v reportáži Mária Kermieta a Pavla Siváka.

Celé vydanie piatkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BARDEJOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mário Kermiet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.