Lekári bojujúci s koronavírusom sú vyčerpaní. Najvážnejším prejavom je táto porucha

Prišiel na to psychológ na základe výskumu.

Sú vyčerpaní a psychicky zraniteľní. Lekári, sestry a záchranári sú v prvej línii koronakrízy a dolieha na nich stres.

Psychológ Matúš Kucbel urobil výskum a zistil, že väčšina z nich má prejavy depresie i akútnej stresovej poruchy. Zameral sa na zdravotníkov, ktorí prišli do kontaktu s pozitívnymi pacientmi.

Takmer 250 zdravotníkov, certifikovaný diagnostický dotazník ako vedecká metóda. Psychológa Kucbela výsledky šokovali. Zdravotníci odpovedali na otázky krátko po skončení prvej vlny.

„U 70 percent z nich vzrastajú príznaky akútnej stresovej poruchy do klinicky nápadných hodnôt a to po stretnutí s pacientmi s COVID-19," hovorí Kucbel.

Najvážnejším prejavom je takzvaná disociatívna porucha. Laicky povedané, vedie ľudí k tomu, aby vnímali realitu inak. Je to však aj pocit úzkosti, nesústredenosti a problémy so spánkom.

Počas výskumu namerali aj vysokú mieru depresívnych prejavov. Výsledky sú podľa Kucbela také závažné, že sa ich s kolegom rozhodol zverejniť.

Akútna stresová porucha sa podľa neho môže zmeniť na posttraumatickú. V takom prípade by to bolo vážne psychické ochorenie. Lekári hovoria, že ich stres by pomohli znížiť presnejšie informácie zo strany štátu.

Autor výskumu teraz chce, aby sa odborníci zaoberali týmto problémom. Pripravuje v spolupráci s vysokoškolskými študentami aplikáciu, ktorou si zdravotníci budú môcť odmerať prítomnosť stresovej reakcie, depresie či úzkosti.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Martina Kašiarová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.