Druhý testovací deň na Orave a v Bardejove je za nami, premiér ho označil za úspešnejší

Celkovo sa od piatka vykonalo 121 518 testov, infekčných je 4 432 ľudí, čo znamená podiel 3, 65 percenta.

Oravské okresy Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubína okres Bardejov majú za dva dni plošného testovania na COVID-19, ktoré bude pokračovať v nedeľu. Dianie sme sledovali ONLINE

PREHĽAD DŇA

21.53 -  Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu 59 613 ľudí, z nich bolo infekčných 2 207. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na sociálnej sieti.  Celkovo sa od piatka (23. 10.) vykonalo 121 518 testov, infekčných je 4 432 ľudí, čo znamená podiel 3, 65 percenta.

20.30 - Pozrite si súhrn druhého testovacieho dňa:

Zdroj: Facebook/ Igor Matovič

Do akcie sa zapojili aj niektorí poslanci Národnej rady (NR) SR, napríklad poslankyňa Eva Horváthová (OĽANO) pomáhala s odoberaním vzoriek. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) prešiel viacero obcí na Orave, kde sa stretol aj so starostami, primátormi a prednostami okresných úradov. Na sociálnej sieti uviedol, že ho mrzí, že v niektorých obciach boli dlhé čakacie doby a poďakoval sa občanom za trpezlivosť, samosprávam, vojakom, zdravotníkom a odborníkom za prípravu a pomoc.

16.35 - Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger, minister vnútra a Roman Mikulec a prezident hasičov Pavol Mikulášek budú o 18.00 v Námestove informovať o priebehu druhého dňa pilotného testovania.

16.26 -  V rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov odhalili 15 pozitívne testovaných klientov Bardejovských kúpeľov. Podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky Tamary Šatankovej tam v piatok (23. 10.) mali ubytovaných približne 500 klientov.

"K dnešnému dňu, zhruba k 12.00 h, bolo 15 klientov pozitívne testovaných. Takmer 90 percent z nich už opustilo Bardejovské kúpele, išli domov do domácej karantény. Zvyšní klienti, ktorí boli pozitívne testovaní a nemali možnosť odísť, pretože nemali spoj alebo nemal po nich kto prísť, sú izolovaní na samostatných izbách v rámci kúpeľov," uviedla pre  Šatanková.

16.16 -  Hlavný hygienik SR Ján Mikas podporuje zavedenie antigénových testov, dokážu podľa neho dostatočne a rýchlo identifikovať najinfekčnejších ľudí. Vyzval preto obyvateľov Oravy a Bardejova, kde prebieha pilotné testovanie, aby sa prišli dať otestovať. Vidí v tom veľký význam. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí sa na testovaní zúčastnili alebo to plánujú, ako aj dobrovoľníkom, odborníkom, hasičom a zdravotníkom.

"Zavedenie antigénových testov podporujem, pretože dokážu dostatočne a rýchlo identifikovať ľudí s veľkou vírusovou náložou – teda najinfekčnejších, ktorí môžu ľahko nakaziť iných vrátane tých najzraniteľnejších. Takýmto testovaním ich môžeme identifikovať a nariadiť domácu izoláciu. Netreba si dať následne urobiť RT-PCR test," vysvetlil Mikas. Zdôraznil, že aj takto možno znížiť riziko prenosu nákazy a priblížiť Slovensko k zmene vývoja chorobnosti COVID-19 a nepriaznivého trendu.

16.07 -  V obci Hertník v Bardejovskom okrese pochádzala viac ako tretina zo všetkých doteraz testovaných na ochorenie COVID-19 z iných obcí a z okresného mesta.

V piatok (23. 10.) tam podľa starostu obce Jozefa Semaneka otestovali 338 ľudí, z toho bolo 120 z iných obcí a z Bardejova.

"Od piatka (23. 10.) rána do soboty 15.00 h bolo celkovo otestovaných 582 občanov, z ktorých ich bolo z Hertníka 421 a cudzích bolo 161 ľudí," uviedol pre TASR Semanek s tým, že doteraz sa prišla otestovať približne polovica obyvateľov obce.

15.44 -  Obec Smilno v Bardejovskom okrese hlási nedostatok testov na nedeľňajšie (25. 10.) testovanie na ochorenie COVID-19. Dôvodom je i zvýšený záujem o testovanie ľudí zo susedných okresov. Rezort obrany ubezpečuje, že testy budú dodané.

Zdroj: TASR/Maroš Černý

"Čiastočne boli dodané materiály na dezinfekciu. Je však nedostatok testov a certifikátov. Momentálne na nedeľu nemáme. Ľudia prichádzajú z iných obcí a z mesta Bardejov, kde odberné miesta nestíhajú," uviedla pre TASR Silvia Paľová z Obecného úradu v Smilne.

"V prípade, že niektorá z obcí hlási predpokladaný nedostatok testov na nedeľu (25. 10.), môžu sa spoľahnúť, že sú im v týchto chvíľach distribuované," uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Obec má približne 700 obyvateľov. Starších ako desať rokov je asi 550 a viac ako polovica z nich už test absolvovala. Testovať sa tam však podľa starostu Vladimíra Barana chodia i ľudia z okresov Svidník a Stropkov.

15.20 - Čo sa týka nákazy v regióne, na základe vzorky, ktorou disponujú, je Bardejovský okres podľa ministra Naďa v súčasnosti menej nakazený ako Orava. "Špeciálne musím povedať, že Bardejov ako mesto má relatívne nízku mieru nákazy, skôr obce v okolí majú vyššiu mieru. Stále je to relatívne nižšie, ako napríklad v okrese Tvrdošín, kde je pravdepodobne najvyššia miera nákazy," skonštatoval Naď.

15.03 - Keďže záujem o testovanie neutícha, armáda prosí občanov, ktorí nebývajú v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a Bardejov, aby zvážili, či je naozaj nutné, aby boli pretestovaní. "Ak bude pokračovať trend, že z iných okresov budú chodiť ľudia, budeme preferovať tých, ktorí bývajú v daných okresoch, aby došlo primárne k ich pretestovaniu," vysvetlil Naď.

14.45 - Pilotné testovanie dáva možnosť vylepšiť chyby, zhodli sa Petrák a Krúpa

Pilotné testovanie najdotknutejších okresov na Orave a v Bardejove pred celoplošným testovaním Slovenska bol dobrý nápad, možno tak odsledovať chyby a nedostatky. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD.) Zhodujú sa tiež, že kombinácia mierneho lockdownu s pretestovaním obyvateľov je najlepšia možnosť. Petrák podotkol, že zo všetkých zlých riešení je toto najmenej zlé.

14.41 -  Záujem obyvateľov o testovanie neutícha

Záujem ľudí o pilotnú fázu testovania na ochorenie COVID-19 neutícha podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) ani počas druhého testovacieho dňa. Do 12.00 h sa v štyroch okresoch Slovenska podarilo urobiť 21.942 odberov, identifikovali okolo 750 pozitívnych ľudí. Minister to povedal na sobotnom brífingu v Bardejove.

13.40 - Minister Jaroslav Naď informoval, že celkovo za piatok a dnes do 11.00 h zistili 2 975 infekčných ľudí, čo je 3,53 percenta.

13.31 - V Dolnom Kubíne sa v piatok (23. 10.) otestovalo počas prvého dňa pilotného testovania na ochorenie COVID-19 približne 40 percent ľudí. Podľa primátora Jána Prílepka sa to podarilo zvládnuť vďaka vojenskému a zdravotníckemu personálu aj dobrovoľníkom priamo na odberných miestach.

13.28 - Testovanie v okres Bardejov i meste je podľa našich informácií pokojné, nevyskytli sa nejaké závažné problémy. Ľudia chodia priebežne na testovanie. Do dedín, kde je málo ľudí chodia aj Bardejovčania, aby sa v mieste bydliska vyhli dlhým radom. Reportérka Veronika Bozdošová zistila, že napr. v obci Mokroluh keď je malý rad, zvoláva starosta aj ostatných ľudí.

Zdroj: Veronika Bozdošová

13.17 - Hasiči v odberových tímoch na Orave ďakujú za dary, ktoré im od včera prinášajú občania z okolia. Domáce koláče, mlieko, kefír, syry, jogurty, maslá a množstvo milých slov adresovaných našim zdravotníckym záchranárom pomáhajú spríjemniť tieto náročné dni.

Zdroj: Prezídium HaZZ

13.07 - Minister obrany Jaroslav Naď zverejnil podrobné čísla z piatkového testovania na Orave a okrese Bardejov.

13.01 - Na základe výsledkov plošného testovania od pondelka (26. 10.) zatvoria na desať dní materskú školu na Ulici Pod Vinbargom v Bardejove. Rovnako po konzultácii s hygienikmi dôjde k úprave režimu mestského úradu. O záveroch sobotňajšieho rokovania krízového štábu informoval hovorca mesta Štefan Hij.

12.26 - Priebeh testovania je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa zatiaľ hladký. Ráno otvorili všetkých 182 odberných miest. "Posilnili sme počet odberných tímov. Niekde, kde sme mali včera jeden tím, sú dnes dva, aby proces išiel rýchlejšie. Je to spôsobené najmä tým, že máme k dispozícii viac zdravotníckeho personálu," zdôvodnil.

12.22 - Súčasťou odberových tímov a personálu zabezpečujúceho operáciu Spoločná zodpovednosť je v dnes 2 003 osôb, z toho takmer polovica sú profesionálni vojaci, ďalej policajti, hasiči, zdravotníci, zamestnanci samospráv. Oproti piatku sa zapojilo aj výrazne viac dobrovoľníkov, celkovo 277.

12.17 - Premiér Igor Matovič povedal, že minister Marek Krajčí bude dnes pomáhať na odbernom mieste v Tvrdošíne. Poďakoval všetkým, ktorí pomáhajú pri odberoch.

12.01 - Na všetkých odberných miestach je obedná prestávka. Všetko vydezinfikujú a pracovníci sa pôjdu prezliecť do nových ochranných oblekov. Staré odvezú v biohazard odpade do nemocnice, kde to budú likvidovať.

11.41 - Oddnes platí zákaz vychádzania. Polícia bude naďalej kontrolovať dodržiavanie prijatých opatrení vládou. Náhodné kontroly budú pokračovať a v prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie taktiež zostávajú vo výške ako doposiaľ, v blokovom konaní do 1 000 a v správnom konaní do 1 659 eur

11.35 - Testovanie v obci Smilno, okres Bardejov, využívajú aj ľudia zo susedných okresov. V piatok (23. 10.) mali zdravotníci k dispozícii 650 testov. Podľa starostu Vladimíra Barana je možné, že ich bude málo. V obci majú približne 700 obyvateľov. Starších ako desať rokov je asi 550 a približne 250 z nich už test absolvovalo.

11.24 - Počas soboty a nedele (25. 10.) budú pri pilotnej fáze testovania uprednostnení občania z okresov Oravy a Bardejov, povedal minister obrany Jaroslav Naď. Zhodnotil, že evidujú veľký počet záujemcov o pretestovanie aj z iných okresov. V prípade, že sa budú míňať pripravené kapacity na tento víkend, pripustil, že testovanie ľudí z iných ako dotknutých okresov budú musieť zakázať.

11.01 -  Minister vnútra Roman Mikulec navštívi navštívi niekoľko odberových mieste, v ktorýc pôsobí 100 príslušníkov HaZZ. Z nich polovica sú zdravotnícki záchranári a pokračujú pokračuje v odoberaní vzoriek a testovaní občanov.

10.31 - Premiér Igor Matovič v Tvrdošíne pomáha odbernému tímu s administratívou. Odborné miesto je pred mestskou plavárňou.


08.46 - V meste Tvrdošín pomáha pri plošnom testovaní v tíme poslankyne OĽANO a lekárky Evy Horváthovej aj premiér Igor Matovič.

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

08.25 - Pobočky Slovenskej pošty v okresoch Tvrdošín, Dolný Kubín, Námestovo a Bardejov dnes zatvorené.

08.04 - V niektorých obciach tohto okresu budú ľudí testovať iba dnes - Kochanovce, Kučín, Jedlinka, Livov a ďalších.

08.00 - Druhý deň pokračuje na Orave a v okrese Bardejov plošné testovanie.

Na videu si pozrite ako tam vyzeralo včera.


SLOVENSKO/zg, TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Orava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.