Takto vyzeral druhý deň testovania: Problémy boli len drobné

Vyhodnocovanie antigénových testov.
Zdroj: Veronika Bozdošová

Na niektorých miestach sa objavili obavy z toho celoplošného.

Druhý deň pilotného testovania v Bardejovskom okrese problémy, ktoré sa ukazovali na začiatku, dokázali vyriešiť už za pár minút. Stále však pracujú na ďalších vylepšeniach, aby celoplošné testovanie bolo bezchybné. Do tohto rizikového okresu sa dnes vybrali aj ministri.

V obci Mokroluh, len pár kilometrov od Bardejova, žije približne 700 ľudí. No prišli sa sem testovať aj ľudia z mesta, ktorým sa v dlhých radoch čakať nechcelo. Ak sa počas dňa pred obecným úradom kde testujú, rad zmenší, starosta svojich občanov vyzve cez miestny rozhlas.

O testovanie v Bardejove je záujem väčší než v piatok (23. 10.). Ľudí však podľa abecedy nevolali ani v meste ani na dedinách. Neosvedčilo sa im to.

Zdroj: Veronika Bozdošová

„Bol vyvesený oznam, kde boli ľudia rozdelení podľa priezviska do jednotlivých časov, no samozrejme ako náhle sme tento oznam vyvesili, tak došlo k hádkam a k nespokojnosti ľudí, pretože nie každému vyhovoval daný čas a ako boli rozdelení, sme jednoducho došli k tomu, že sme ten oznam dali preč a ľudia sú testovaní tak ako prídu," povedal riaditeľ ZŠ Komenského v Bardejove Ján Mika.

Minister práce Milan Krajniak ocenil zorganizovanie plošného testovania. „Samozrejme, že sa to ešte učíme, toto je pilotné testovanie v týchto štyroch okresoch tak, aby to budúco týždňové celoplošné dopadlo čo najlepšie," dodal.

Počas pilotného testovania sa na niektorých miestach objavili obavy z toho celoplošného.

Testovanie na Orave

Na Orave majú za sebou ďalší deň pilotného testovania na koronavírus. Ani v sobotu (24. 10.) sa to ale nezaobišlo bez problémov. A to na sever prišli pomáhať aj predseda vlády a minister zdravotníctva.

Malá obec na samom severe krajiny. Zubrohlava. Ľudí tu nebolo treba zvolávať ani podľa abecedy ani podľa popisných čísel domu. Samo to išlo akosi prirodzene.

Reportérka Zuzana Holienčíková bola aj v Tvrdošíne. Ráno sa tu tvorili rady, okolo obeda už bolo ľudí menej. Po piatku bol na tom najhoršie práve tento okres, ktorý mal najväčší podiel pozitívnych testov. Otestovať sa prišlo viac ako 10-tisíc ľudí, infekčných bolo 524.

„Ľudia fakt prišli, dokonca večer, keď ešte sa chceli testovať, tak museli odísť spred týchto miestností. Boli tam ešte desiatky ľudí, ktorí chceli ešte teda večer, ale museli ich odročiť na dneska," hovorí primátor Ivan Šaško.

Situáciu sme po celý deň mapovali online

Na Oravu prišiel aj predseda vlády. Premiér Igor Matovič pomáhal pri testovaní ľudí v Tvrdošíne. Na mestskej plavárni, ktorá je jedným z testovacích miest, mal na starosti administratívu.

„Na tomto odberovom mieste sme mali zo 185 ľudí doobeda, ktoré sme urobili odbery, tak bolo päť ľudí infekčných a teda chcem na to upozorňovať naozaj. To neznamená, že iba päť ľudí bolo pozitívnych, určite ich je viac, lebo antigénové testy nezachytia všetkých pozitívnych, ale infekčných ľudí, teda tých nebezpečných pre okolie," konštatoval.

V Dolnom Kubíne mali ešte včera problémy s dlhými radmi, v sobotu to už vraj bolo lepšie. Po piatku tu pridali jedno testovacie miesto a ľudia vraj chodili počas dňa priebežne. „Oproti včerajšku je tá situácia radikálne lepšia. Ráno nám dokonca prišli dobrovoľníci aj z radov zdravotníkov, ktorí sa nám prihlásili," zdôraznil prednosta dolnokubínskeho okresného úradu Pavol Ľorko.

Vyskytla sa však aj nová komplikácia. Prichádzajú sa testovať ľudia, ktorí sú z iných okresov a na odberných miestach tak dochádzajú testovacie sety.

Reportáže pripravili regionálni spravodajcovia.SLOVENSKO/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Orava

Dôležité udalosti