Prečítajte si, aké typy testov sa používajú na odhalenie koronavírusu

Na ilustračnej snímke príslušník HaZZ testuje.
Zdroj: TASR

Každý z nich má opodstatnené využitie v závislosti od konkrétnej situácie.

Na odhalenie nového koronavírusu existujú tri typy testov. Ide o takzvané PCR testy, antigénové testy a protilátkové testy. Každý z nich má svoje opodstatnené využitie v závislosti od konkrétnej situácie. Na svojom webe o tom informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

PCR test

Ako ústav priblížil, PCR test je založený na detekcii genetického materiálu vírusu. Skratka RT-PCR znamená polymerázovú reťazovú reakciu s reverznou transkripciou.

Po výtere z nosohltana sa materiál musí spracovať laboratórne.

Celý proces, od odobratia vzorky až po výsledok, trvá minimálne niekoľko hodín. ŠÚKL uvádza, že PCR diagnostika momentálne predstavuje najspoľahlivejšiu možnosť stanovenia vírusu.

Antigénový test

Antigénový test je založený na stanovení bielkoviny, ktorá sa nachádza v obale vírusu. Je citlivý v čase, keď je množstvo vírusu v sliznici nosa a hrdla najvyššie, teda tri až päť od nástupu prejavov ochorenia COVID-19.

Zdroj: TV Markíza

Rovnako ako aj pri PCR teste, aj pri antigénovom teste sa vzorka odoberá z nosohltana. Výhodou oproti PCR diagnostike je rýchlosť stanovenia výsledku, ktorá je asi do 15 minút.

Krvné testy

Pri protilátkových testoch sa stanovujú protilátky proti vírusu, ktoré vytvára imunitný systém organizmu v rámci obrannej reakcie na prítomnosť vírusu v tele.

"Spustenie obrany organizmu trvá istý čas, preto protilátky - najskôr IgM, neskôr IgG - je možné stanoviť až po niekoľkých dňoch od prvých príznakov ochorenia," doplnil ústav s tým, že vzorka sa odoberá najčastejšie z krvi pacienta a výsledok je známy do niekoľkých minút.

Ústav doplnil, že v prípade potreby testovania je potrebné riadiť sa pokynmi príslušného Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, prípadne zamestnávateľa.

Zároveň zdôraznil, že všetky typy testov, ktoré sú v súčasnosti na Slovensku a v Európskej únii registrované, sú určené na profesionálne použitie. "Je nevyhnutné, aby ich previedol a vyhodnotil príslušný zdravotnícky pracovník," dodal.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti