Tretí deň testovania bol pokojný, no prvá fabrika už hlási dramatický úbytok pracovníkov

na telo novy prieskum.mp4
Zdroj: TASR

Do malých obcí sa chodili testovať ľudia z celého Slovenska.

Tretí deň pilotného testovania bol na Orave pokojný. Väčšina ľudí, ktorí sa chceli dať otestovať, to stihli v prvých dvoch dňoch. Ukázalo sa, že úspech celej akcie závisel iba od pevného zomknutia všetkých zúčastnených. Testovanie však má aj tienisté stránky.

Problémy vo firme

Odhalené pozitívne prípady totiž musia okamžite nastúpiť do povinnej karantény. Negatívne to dopadlo na veľké fabriky. Oravské ferozliatinové závody pocítili silu pandémie už počas jej prvej vlny na jar. Kedy museli prepustiť približne polovicu so svojich vtedajších 600 zamestnancov.

Po prvých dvoch dňoch testovania museli znižovať výrobu takmer o polovicu. Pričom fabrika pracuje 7 dní v týždni, 24 hodín denne. „Na nočnú zmenu nám neprišlo 60 percent zamestnancov, nahrádzali sme ich zamestnancami z iných zmien," konštatoval výkonný riaditeľ závodu Branislav Klocok.

Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Len vďaka majstrom z výrobnej haly dokázali vo výrobe pokračovať, hoci vo veľmi okresaných podmienkach. Ak by museli vypnúť pece, straty by boli obrovské. Odstavenie jednej pece stojí firmu od 250 do 500-tisíc eur.

Absenciu ďalších zamestnancov z kritickej infraštruktúry už nepredpokladajú, no všetko sa môže zmeniť, ak ich by boli pozitívni ich rodinní príslušníci.

Orava testovanie zvládla

Príkladom môže byť obec Mútne, kde sa nechalo otestovať 88 percent miestnych. Dnešok bol pokojnejší možno aj preto, že v silno katolíckom regióne ľudia svätili nedeľu. „Ukázalo sa, že aj takom krátkom čase dokážeme zvládnuť prípravu takejto rozsiahlej akcie," myslí dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

Aj z Dolného Kubína podávajú pred celoplošným testovaním významnú pomocnú ruku. Testovanie odhalilo tisícky pozitívnych nielen na Orave, či v Bardejove. Počet tých, ktorí potrebujú hospitalizáciu stúpa dramaticky aj na Kysuciach. Tamojšia nemocnica volá na pomoc zdravotníkov.

„Situácia v nemocnici je veľmi vážna. Pacientov nám neustále pribúda, prekročili sme aj kapacitu reprofilizovaných lôžok," tvrdí riaditeľ Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci Martin Šenfeld.

Testy sa rýchlo míňali

Ľudia prichádzajúci z iných okresov a míňajúce sa testovacie sety. Niektoré oravské obce sa pre tms správy od ministerstva obrany skutočne zapotili. Ak sa nachádzate v jednom zo štyroch okresov, pozývajú vás na testovanie. Najhoršie to bolo v obciach, ktoré s okresmi, v ktorých sa testovalo, susedia.

O Kraľovanoch hovoria aj ako o takzvanej vstupnej bráne na Oravu. Je to obec v okrese Dolný Kubín. „Ten počet ľudí, čo prišiel, tak vlastne sa vyrovná našim dvom obciam," tvrdí starosta obce Kraľovany Ľuboš Palovič.

Testovanie sa tu týkalo takmer 400 ľudí. Mnohí domáci sa vraj na test pre nápor nevedeli dostať. Podľa starostu to vyvrcholilo v sobotu. V obci boli ľudia Dunajská Streda, Čierne pri Čadci, Partizánske.


Rovnaký problém hlásili aj v obci Jasenová. Je taktiež v okrese Dolný Kubín, no už na hranici s Ružomberkom. Žije tu skoro rovnaký počet ľudí ako v Kraľovanoch. „ Čakali tu dlho, lebo tu bola väčšia polovička cudzích, tak určite neboli tým nadšení," tvrdí starosta Rajmund Bradík.

S testami to vraj mali natesno, no nakoniec im dodali ďalšie. Aj rezort obrany na to nakoniec cez víkend zareagoval a informáciu upravil. Ľudí informoval, že pri testovaní uprednostnia obyvateľov zo štyroch okresov a ostatných vyzval, aby si počkali na ďalší víkend.

Testovanie v okrese Bardejov

V Bardejove si okrem občianskeho preukazu a kartičky poistenca so sebou vzali aj dáždniky. Pred odberovými miestami sa dnes rady vôbec netvorili a ľudia chodili priebežne. Za nízku účasť mohlo aj daždivé počasie.

V meste i na dedinách prichádzalo k odberným miestam menej ľudí. Tí, ktorí si testovanie nechali na posledný deň, neodradilo ani sychravé počasie. „Viem, že včera sme cez obedňajšiu prestávku mali cez 500 ľudí otestovaných, dnes máme okolo 150," povedal nám riaditeľ ZŠ Komenského v Bardejove Ján Mika.

Zdroj: Veronika Bozdošová

Hoci posledný deň pilotného testovania nie je tak rušný ako predchádzajúce dni, odberovému tímu do Zborova prišiel pomôcť aj europoslanec Peter Pollák. Pomáhal aj v prvej vlne v rómskych osadách a plánuje v tom pokračovať aj pri celoplošnom testovaní.

Pokojné testovanie nám potvrdil aj starosta Zborova Ján Šurkala. Tvrdí, že najviac ľudí prišlo v sobotu i piatok. Dokonca vyzval ľudí aj z iných obcí.

Situáciu počas tretieho pilotného testovania monitorovali regionálni redaktori.

ORAVA, BARDEJOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Orava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.