Epidemiológ: Nemáme na výber, vírus nám diktuje. Úspech plošného testovania závisí od troch vecí

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline.
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Odborník približuje, že dnes je testovanie okrem lockdownu jedinou možnosťou, ktorá v boji s koronavírusom môže pomôcť.

Slovensko má za sebou pilotnú časť plošného testovania na nový koronavírus, ktorá sa v piatok a cez víkend uskutočnila na Orave a v Bardejove. Epidemiológ Martin Pavelka, ktorý počas prvej vlny spolupracoval aj s mestom Bratislava, tvrdí, že akciu možno považovať za úspešnú a vysvetľuje, prečo je v aktuálnej situácii pre spoločnosť prínosná aj celej krajine.

Za najdôležitejšie považuje, že po testovaní sa zredukuje počet infikovaných. No celoplošné testovanie zďaleka nemá jednoduchý a čiernobiely scenár. Jeho úspešnosť totiž závisí od mnohých premenných. Niektoré vieme ovplyvniť, iné iba ťažko.

Časový odstup

Ako prvú premennú Pavelka uvádza tzv. slepé okno. Ide o obdobie, kedy testy u človeka nezachytia nákazu. „Žiaden test nedokáže hneď po nakazení odhaliť, že ste infekčný. Nedokáže to ani PCR test. Keď sa dnes nakazím a zajtra pôjdem na PCR test, neodhalí, že mám v sebe koronavírus. A to ani len na druhý a tretí deň. Na štvrtý deň je úspešnosť približne na 50 percent a na piaty deň PCR test už nákazu určite odhalí. Aj preto sa blízkym kontaktom nakazených odporúča čakať s testom päť dní od styku. Toto je problém aj pri antigénovom teste,“ vysvetľuje.

Ak podľa Pavelku ľudia nebudú rešpektovať zákaz vychádzania, týždeň pred testovaním nastane mobilita a nakazia sa ďalší, ktorých infekčnosť test neodhalí. „Odhadujeme, že v tomto ,slepom okne' sa môže nachádzať niečo medzi štvrtinou a tretinou ľudí,“ tvrdí.

Čím viac, tým lepšie

Pavelka považuje za druhú kľúčovú vec účasť. „Čím viac ľudí príde, tým viac infekcie vieme zachytiť. To je úplne jednoduché,“ hovorí.


Precízne odbery

Treťou vecou, od ktorej závisí úspech odhalenia čo najviac infekčných osôb, je senzitivita testov. Odborníci stále nevedia, aká je úspešnosť testov pri asymptomatických ľuďoch. Pri symptomatických ide o približne 98 percent.

„Práve nakazení bez príznakov nám unikajú najviac. Náš model ukazuje, že zhruba 60 percent infekcií nám uniká a nevieme ich detekovať. Záleží to aj na tom, ako dobre bude pri antigénovom teste urobený ster. Na rozdiel od PCR testu, ktorým vieme zachytiť už aj jednu virálnu časticu, pri antigénovom teste musíte odobrať skutočne dostatočné množstvo antigénu. Ak odoberiete menšie množstvo, aktívnu infekciu neodhalíte,“ uvádza.

To, čo vidíme v každodenných číslach nových prípadov, je výsledok toho, čo sa podarilo zachytitiť. Nie reálny stav.

Za každých okolností je však podľa epidemiológa plošné testovanie prínosné. „Už v marci alebo apríli som dúfal, že budú existovať testy, ktorými môžeme vykonať celoplošné testovanie. Pri PCR testoch nie je problémom ani tak cena ako nedostatok strojov na ich analýzu. Kapacitu na Sovensku máme možno 15 až 16-tisíc za deň,“ približuje.

Pavelka tiež hovorí, že antigénový test vyslovene mení hru. „Keby som to mal porovnať, je to niečo, ako keď letíte biznis triedou (PCR testy) a ekonomickou triedou (antigénový test). Každý chce mať lepšiu verziu, ale, žiaľ, podmienky diktuje epidémia a tá verzia nebude,“ dodal s tým, že kým nevznikne vakcína, všetci ťaháme za jeden povraz a spoločnosť ide takou rýchlosťou ako jej najpomalší člen.

Najsilnejšiu zbraň sme stratili

Odborník tiež približuje, že v dnešnej situácii máme na výber iba z dvoch možností, ktoré v boji s koronavírusom pomôžu – buď pôjdeme cestou lockdownu alebo celoplošným testovaním. Každé jedno kolo celoplošného testovania má podľa Pavelku taký istý efekt ako dva týždne ťažkého a striktného lockdownu.

Pripomína, že miernejšia verzia lockdownu nepomáha, keďže reprodukčné číslo neklesá. „Tým, že vybuchli regionálne úrady verejného zdravotníctva, stratili sme najsilnejšiu zbraň na jeho potlačenie,“ vysvetľuje.

Diskusia sa otvorila pri otázke dobrovoľnosti testov. Bez negatívneho výsledku sa totiž ľudia na Orave a v Bardejove nemohli spoľahnúť na výnimky zo zákazu vychádzania. Aj keď sa mnohí sťažovali, situácia si to podľa odborníka vyžaduje. „Vydiera nás jedine vírus,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti