Ďalšia krajina hlási, že porazila koronavírus. Ľudia proti nemu bojovali modlitbou a saunovaním

Výstredný tanzánsky prezident svoj ľud neposielal ani do karantény.

Svoju krajinu preslávil už pri prvej vlne koronavírusu, keď nechal otestovať kozu, papáju, banány či motorový olej. No kým sa ostatné krajiny pasujú s druhou vlnou, prezident Tanzánie John Magufuli hrdo hlási, že jeho krajina nebezpečný vírus dávno porazila, píše BBC.

Výstredný tanzánsky prezident svoj ľud neposielal ani do karantény. Namiesto toho v čase rastúcich prípadov ochorení Covid-19 ľuďom radil posilňovať si imunitu v saunách a z Madagaskaru objednal „zázračný“ čaj s extraktom z paliny. Ľudí posielal do kostolov a mešít, aby sa modlili. „Koronavírus je diabol, ktorý nemôže prežiť v tele Krista... Okamžite zhorí,“ vyhlásil Magufuli ešte koncom marca.

Po celý ten čas bol zásadne proti udržiavaniu odstupov a noseniu rúšok a spochybnil aj účinnosť testovania po tom, čo dal sám otestovať zvieratá a ovocie. Pozitívne výsledky mali mať vtedy údajne aj papája, prepelica či koza.

Jediné opatrenia, ku ktorým krajina pod Magufuliho vedením pristúpila po tom, čo sa tam 16. marca objavil prvý prípad občana nakazeného koronavírusom, bolo uzavretie škôl a ďalších vzdelávacích inštitúcií.


Trvalo asi mesiac, kým vláda prišla s ďalšími obmedzeniami ako bol zákaz športových aktivít a zatvorenie hraníc. Autobusy a verejná doprava prepravovali menej cestujúcich a počet ľudí v pohostinstvách bol obmedzený.

Africký riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Matshidiso Moeti však vtedy obvinil tanzánsku vládu z nedostatočnej snahy zamedziť šíreniu vírusu. „V Tanzánii sme pozorovali, že vydanie opatrení ako bol napríklad zákaz hromadných zhromaždení, trvalo nejaký čas a domnievame sa, že to mohol byť jeden z faktorov, ktoré viedli k rýchlemu nárastu počtu prípadov,“ uviedol ešte v apríli Moeti.

Magufuli mal aj na tieto výhrady svoje vysvetlenie. „Mali sme tu už množstvo vírusových ochorení vrátane AIDS a osýpok. Na prvom mieste musí byť naša ekonomika. Nesmieme zaspať. Život musí ísť ďalej,“ vyhlásil a argumentoval tým, že iné africké krajiny, ktoré zaviedli prísnejšie reštrikcie, budú v najbližších rokoch trpieť obmedzením svojej ekonomiky a do Tanzánie si budú chodiť nakupovať jedlo.

Začiatkom júna Magufuli vyhlásil, že krajina nad koronavírusom zvíťazila a ministerstvo zdravotníctva oznámilo zatvorenie centier na liečbu a izoláciu pacientov s Covid-19. Zároveň podľa BBC Tanzánia v máji prestala zverejňovať počty nakazených, a tak je nemožné overiť, či sa skutočne vláde podarilo zamedziť šíreniu koronavírusu. Posledný údaj z 29. apríla hovoril o 509-tich infikovaných osobách.

TANZÁNIA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tanzánia

Dôležité udalosti