Najväčšia nemocnica na Slovensku už zastavuje plánované hospitalizácie aj operácie

Iggy Azalea a Playboi Carti
Zdroj: TV Markíza

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline je v karanténe 76 zdravotníkov.

Kritický stav v nemocniciach. Zhoršujúca sa epidemiologická situácia im spôsobila komplikácie. Výrazne im oslabila tímy a to by v nasledujúcich dňoch mohlo mať vážny dopad aj na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Najväčšia nemocnica na Slovensku už zastavuje plánované hospitalizácie aj operácie. Rovnako sú na tom aj ďalšie nemocnice.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline je v karanténe 76 zdravotníkov, z toho 54 s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej je najkritickejšia situácia na internom oddelení.

„Na tomto oddelení sme z dôvodu ochorenia COVID-19 prišli už takmer o tretinu lekárov. Personál, ktorý nám ostal, pracuje na oddelení vnútorného lekárstva, na urgentnom príjme a v pandemickom pavilóne. Vzhľadom na ďalší očakávaný vývoj to kapacitne nebudeme vedieť zvládnuť. Momentálne ide preto skutočne o alarmujúci stav,“ informoval generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek.

Doplnil, že v pandemickom pavilóne hospitalizovali za prvý týždeň 36 pacientov a ich počet stúpa každý deň. „S čím sa zintenzívňuje potreba lekárov a sestier, ktorí im poskytujú adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ zdôraznil Stalmašek.

Nemocnica preto už pred víkendom vyzvala na sociálnej sieti lekárov okresu Žilina v odbornostiach vnútorné lekárstvo, pneumológia a ftizeológia, infektológia, aby sa prihlásili na pomoc. „Privítame dočasnú výpomoc v službách na oddelení vnútorného lekárstva, jednotke intenzívnej starostlivosti či ambulancii urgentného príjmu. Samozrejme, budeme radi, ak nájdeme odborníkov i do pandemického pavilónu. Každá pomocná ruka je teraz maximálne potrebná,“ dodal generálny riaditeľ žilinskej FNsP.

Lekári sa môžu prihlásiť a kontaktné údaje zanechať na emailovej adrese [email protected]. „V tejto súvislosti nemocnica oslovila aj zástupcov Okresného úradu Žilina a Žilinského samosprávneho kraja, ktorí sú oprávnení konať a príslušných lekárov i konkrétne osloviť,“ uviedla Záteková.

„Na našu výzvu reagovali zatiaľ dve lekárky. Jedna nastúpila na oddelenie už v pondelok a druhá lekárka je ochotná vypomôcť v rámci rodičovskej dovolenky s nástupom ešte tento týždeň. Úprimne si vážime ochotu všetkých lekárov, ktorí sa rozhodnú nám takýmto spôsobom dočasne podať pomocnú ruku a zastabilizovať personálnu situáciu. Ďakujeme za nasadenie všetkým zamestnancom, ktorí zotrvávajú aj v tejto komplikovanej situácii v práci a obetavo pomáhajú v zabezpečení neodkladnej zdravotnej starostlivosti o pacientov,“ dodala hovorkyňa nemocnice.


ŽILINA/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti