Nová predikcia desí. Česko pozná presný dátum zaplnenia nemocničných lôžok

17 Testovanie a cisla nakazy DEMO.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Za pondelok (26.10.) tam pribudlo viac ako desaťtisíc nových prípadov ochorenia COVID-19.

České nemocnice čelia obrovskému náporu pacientov s ochorením COVID-19. Podľa predikcie českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) by aj napriek posilnenej kapacite mohli lôžka dôjsť už čoskoro, a to o necelé dva týždne - v pondelok 9. novembra.

Z novozverejnených dát vyplýva, že pokiaľ by reprodukčné číslo R bolo 1,4, tak by 9. novembra mohlo byť v Česku s týmto ochorením hospitalizovaných viac ako 15 500 ľudí. Práve toto číslo je pritom hranica maximálnej posilnenej kapacity lôžok.

Podľa dát k 24. októbru má číslo R hodnotu 1,36. Snahou je dostať ho aspoň na hranicu 0,8. Vtedy by to bol signál, že nákaza je na ústupe. Píše tn.nova.cz.

Tamojšie ministerstvo zdravotníctva už predstavilo plán pre navyšovanie kapacity lôžok. V prvom kroku na najbližšie dva až štyri týždne kompletne zastavia odkladnú starostlivosť.

V rámci druhého kroku urýchlene prepustia pacientov do domácej starostlivosti, pokiaľ to ich zdravotný stav umožní.

V poslednom kroku nemocnice budú musieť znížiť počet tzv. sociálnych hospitalizácií. Ide napríklad o pacientov, ktorí nepotrebujú nemocničnú starostlivosť, ale sú stále pozitívni na COVID-19 a rodiny či domovy dôchodcov si ich odmietajú vziať späť pre obavy z nákazy.

Česko hlási vyše 10-tisíc nových prípadov nákazy, krajinu čakajú prísnejšie opatrenia.


PRAHA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti