Bojíte sa odmietnuť účasť na svadbe či návštevu? Psychologička radí, ako v tejto dobe povedať nie

Kvarteto spievalo hymnu SuperStar
https://videoarchiv.markiza.sk/video/superstar/bonus/6313-superstar-ukazka-hymna-superstar-od-pala-haberu Zdroj: Liudmyla Guniavaia/Schutterstock.com

Treba si stáť za svojím a nezabúdajte na osamelých.

Názory na opatrenia a epidémiu koronavírusu sa rôznia a hoci stúpa počet odporcov, stále sú medzi nami ľudia, ktorí sa boja o zdravie seba a blízkych. Najúčinnejšie opatrenie proti akejkoľvek infekcii je izolácia od iných ľudí a odmietanie účasti na svadbách, večierkoch či stretnutiach.

Rozprávali sme sa s ľuďmi, ktorí počas aktuálnej epidémie odmietli stretnutia s dobrými kamarátmi, alebo sami boli odmietnutí a porozprávali nám, či im to naštrbilo vzťahy a či pociťovali výčitky.

Rozhovory vznikli ešte pred vyhlásením zákazu vychádzania.

Prečítajte si tiež:

Svadobčania rešpektovali odmietnutie účasti

Martin sa koncom leta dostal do nepríjemnej situácie. Chýbalo už len niekoľko dní do svadby jeho kamarátov a počet infikovaných novým koronavírusom začal výrazne stúpať. Epidemiológovia navyše upozorňovali, že svadby a oslavy sú najrizikovejšie aktivity.

Závidieť sa nedalo ani samotným svadobčanom. Podmienky svadieb a osláv sa neustále menili. Najprv boli povolené bez obmedzení, potom len s počtom hostí do 100 a nakoniec si regionálni hygienici určovali vlastné pravidlá.

Martinovi kamaráti svadbu plánovali dávno pred vypuknutím epidémie, takže keď dostal pozvánku, nemal prečo váhať. Pár týždňov pred obradom však prišlo nariadenie bratislavského hygienika, ktorý povolil v okrese len 30 hostí na oslave.

„Moja kamarátka nevedela, ako si vybrať iba 30 hostí z takmer 100 osôb, a tak sa dohodli, že celú hostinu presunú na obdobie, keď sa situácia zlepší. O pár dní však prišlo iné nariadenie a limit sa opäť navýšil. Všetci sme vtedy cítili, že situácia na Slovensku sa naozaj zhoršuje a každé väčšie stretnutie predstavovalo hrozbu nákazy. Vtedy sa hovorilo o nákaze na svadbách a oslavách. Začínal som sa prikláňať tomu, že svoju účasť zruším,“ hovorí Martin.

Niekoľko dní nad tým premýšľal a diskutoval o tom aj so svojimi známymi. Zvažoval za a proti. Nakoniec sa rozhodol, že účasť odmietne. Ostávalo mu len túto informáciu svadobčanom oznámiť. Uľahčil mu to email, v ktorom novomanželia písali inštrukcie a tiež, že sa nenahnevajú, ak niekto pre obavy nepríde.

„Obratom som im teda napísal, že ma to veľmi mrzí, ale z preventívnych dôvodov radšej ostanem doma. Ďalší známi, ktorí tam šli, ma ešte presviedčali, aby som prišiel. Argumentovali tým, že všetci budú mať rúška a že všetko bude OK. No viete, ako to je. V poslednej dobe som videl fotky z viacerých svadieb, no ani na jednej hostia rúška nemali,“ vysvetľuje Martin.

Novomanželia sa nenahnevali. Vraj sa im z rovnakého dôvodu odhlásilo 15 hostí.

„Teraz s odstupom času ma možno trošku mrzí, že som tam nakoniec nebol. Žiadny pozitívny prípad sa tam nepotvrdil, no to vtedy nemohol nikto vedieť,“ dodáva.

Na začiatku chýbala jasná komunikácia

Na opačnej strane sa objavil Eduard, ktorý sa chystal po dlhej dobe navštíviť kamarátov v Bratislave, kam pricestoval pre pracovné povinnosti. Hneď ako im oznámil, že sa chystá do hlavného mesta, začali sa kamarátom meniť plány. Na začiatku mu explicitne nepovedali, že sa nechcú stretnúť pre koronavírus, a tak si myslel, že v tom môžu byť aj iné dôvody.

Prečítajte si tiež:

„Postupne sa to vysvetlilo a vysvitlo, ze je to hlavne pre strach pred možnou infekciou a hlavným argumentom bola ochrana svojich starých rodičov. Považujem to za relevantný argument,“ hovorí Eduard.

Priznáva, že to nebol príjemný pocit, no uvedomuje si, že je to pre dobro všetkých a musel sa s tým zmieriť. Verí, že to jeho vzťahy s kamarátmi nenaštrbí a všetko sa dá do poriadku, keď sa epidémia nadobro skončí.

Hovorte veci na rovinu a nezabúdajte na osamelých

Psychoterapeutka Brigita Trimajová hovorí, že ešte ťažšie ako odmietnuť priateľov je povedať nie rodine. Kamarátom zvyčajne ľahšie vysvetlíme, že prežívame obavy a úzkosť.

„Bojíme sa posúdenia a nedorozumenia. Inak si to neviem vysvetliť. Tu pomôže prestať sa zbytočne obávať a veci povedať na rovinu, vo valnej väčšine prípadov zistíme, že druhá strana to pochopí, že aj keď sa im to nepáči, budú to akceptovať,“ vysvetľuje.

Ak však na vás budú tlačiť a neakceptovať vaše požiadavky, pravdepodobne to nebude prvýkrát vo vašom vzťahu.

„Zoberte to ako príležitosť si svoju pozíciu obhájiť. Milo, ale jednoznačne povedzte, že toto je pre vás dobré riešenie a že je vám ľúto, že rátali s niečím iným, že im to niekedy vynahradíte, ale teraz je pre vás dôležité byť v bezpečí,“ hovorí Trimajová.

Dodáva, že treba byť pripravený, že nie všetci v našom okolí príjmu naše nastavenie. Ak sa tak stane, je to podľa Trimajovej viac-menej ich problém. Vyzýva, aby ste sa nenechali prevalcovať zlými pocitmi. V pokoji si opakujte svoje stanovisko a nádej, že raz to prejde a momentálne je najdôležitejšie ostať zdravý. Nezabúdajte, že stále si môžete s kýmkoľvek zatelefonovať.

Terapeutka Trimajová tiež vyzýva ľudí, ktorí žijú v rodinách či vo vzťahoch, aby nezabúdali na tých osamelých.

„Ponúknite telefonát, ak sa dá, tak spoločnú prechádzku či niečo, čo je bezpečné. Práve pre týchto ľudí je dobré mať v kalendári niektoré takéto stretnutia ,napevno'. Predstavuje to istý ostrov v tomto nevyspytateľnom období,“ dodáva.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti