Nemôžete stráviť karanténu doma? Štát ponúka náhradné ubytovanie, no cena vás nemilo prekvapí

Cestujúci, ktorí prišli z Pekingu do Wu-chanu.
Zdroj: TASR

Náhradné ubytovanie zabezpečenia troj a štvorhviezdičkové hotely.

Celoplošné testovanie prebehne už tento víkend a tisícky ľudí sa dozvedia, či sú alebo nie sú infekční. V prípade pozitívneho výsledku musia ísť okamžite do desaťdňovej domácej karantény, aby ďalej COVID-19 nešírili. Ministerstvo obrany však myslelo aj na ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu izoláciu absolvovať doma a preto v komerčných podmienkach pripravilo „covidové" ubytovanie.

„Pokiaľ budú mať ľudia pozitívny test, tak automaticky idú do domácej karantény. A ak tam nechcú ísť, lebo nechcú niekoho ohroziť, tak na stráne somzodpovedny.sk už je možnosť vidieť hotelové zariadenia, ktoré aj týmto infekčným ľuďom poskytujú ubytovanie," uviedol na utorkovej tlačovej besede minister obrany Jaroslav Naď.

Na stránke, ktorú minister spomínal je doposiaľ zverejnených päť lokalít, a to Trnava, Senec, Žilina, Bojnice a Bardejov. Všetko ide o hotely s označením tri až štyri hviezdičky.

„Ubytovanie je na komerčnej báze. Nebude to drahé, ale nebude to zadarmo a určite to nebude platiť štát. Je to služba, ktorú vieme sprostredkovať, ale nebude to zadarmo," zdôraznil Naď.

Pozreli sme sa teda na cenu tohto ubytovania, ktoré by podľa ministra nemalo byť drahé. Cena jednej noci sa podľa zverejnené cenníka pohybuje od 30 do 47 eur. Hotel ponúka ľuďom s COVID-19 aj stravu - plnú penziu. Tú človek, ktorý nemôže vyjsť ani z izby, zrejme s radosťou privíta, resp. mu nič iné ani nezostáva. Cena za stravné je takmer jednotná, a to 13 až 15 eur na deň.

Po spočítaní ubytovania a stravy sa tak cena za jeden deň vyšplhá na 45 až 60 eur. Toto všetko treba ešte vynásobiť desiatimi dňami, ktoré infikovaní musí v karanténe stráviť a dostane sa na cifru 450 až 600 eur. Pre porovnanie, minimálna mzda na Slovensku je 580 a priemerná približne 1000 eur v hrubom.

Tlačovú besedu ministra si môžete pozrieť v priloženom videu


BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti