Chaotické prípravy na plošné testovanie. Pokyny sa stále menia, obce musia tlačiť nové letáky

primatori_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Manuál zmenili už trikrát. Podľa ministra obrany za to môže neustále sa meniaca situácia.

Samosprávy dostali veľkú úlohu. Mnohé robia maximum preto, aby sa blížiace testovanie vydarilo. Prácu im však komplikujú pokyny, ktoré sa dopĺňajú a menia.

V Rohožníku pri Malackách sa na testovanie svedomito pripravovali. Bolo treba vybaviť priestory, zariadenie, dobrovoľníkov a informovať ľudí.

Aby ľudia na testovanie nechodili po veľkých skupinách a nemuseli tak dlho čakať, obec sa rozhodla roztriediť obyvateľov podľa ulíc. Zoznam spolu s ďalšími pokynmi dala vytlačiť na letáky.

Zamestnankyňa obecného úradu letáky roznášala. Obišla 500 domácností. Medzitým sa pokyny zmenili a z letákov sa tak stal zdrap papiera. Obyvatelia, ktorí si v schránkach našli takýto leták, môžu čakať na ďalší. Starosta Rohožníka Peter Šváral dúfa, že už posledný.

V Malackách mali väčšie šťastie a letáky stihli z tlače stiahnuť. „Príliš nám nepomáha, ak sa veľmi často menia podmienky, napríklad niektoré pokyny prichádzajú a menia sa takmer z hodiny na hodinu,“ hovorí Ľubica Pilzová, hovorkyňa Malaciek.

Z troch testovacích dní boli zrazu len dva. Aj v obci Čečejovce pri Košiciach sa museli znovu nadýchnuť a mnohé veci robiť odznova.

„Ja chápem, že keď sa rieši takáto logistická vec, tak nastanú chybičky, nechcem nikoho za to kritizovať, no my sme napríklad včera rozdali letáky, kde bol ešte pôvodný čas od ôsmej do ôsmej,“ uviedol starosta Čečejoviec Lukáš Macák.

Minister obrany v utorok na tlačovej konferencii ukazoval manuál, podľa ktorého sa majú obce a mestá riadiť. Od štvrtka je to už jeho tretia verzia.

„To nie je o tom, žeby sme ich zámerne klamali, že raz im povieme niečo a raz niečo, situácia sa stále jednoducho vyvíja a na základe toho reagujeme,“ bráni sa minister obrany Jaroslav Naď.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

MALACKY, ČEČEJOVCE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obce

Dôležité udalosti