Chcú, ale nemôžu. Zubní lekári sa sťažujú, že nesmú počas testovania robiť odbery

na telo novy prieskum.mp4
Zdroj: TASR

Môže vraj za to vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR.

Zubní lekári nebudú môcť robiť výtery z nosohltana pri celoplošnom testovaní na nový koronavírus. Informovala o tom Slovenská komora zubných lekárov (SKZL), môže za to stredajšia (28. 10.) vyhláška Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach, ktorá zubných lekárov zaradila medzi nelekárske povolania. Komora preto žiada o nápravu.

„Považujem znenie vyhlášky za vysokú dehonestáciu povolania zubný lekár. Žiadame MZ SR o okamžitú nápravu tak, aby mohli zubní lekári, ktorí sa prihlásili, pomôcť pri celoplošnom testovaní vykonávaním výterov z nosohltana," povedal prezident komory Igor Moravčík.

Komora má informácie, že sa do testovania prihlásili aj zubní lekári, tak ako to bolo už aj v testovacej fáze na Orave a v Bardejove. Podľa novovydanej vyhlášky však výtery robiť nemôžu, zatiaľ čo napríklad zdravotná sestra odber môže robiť.

Rovnako poukázala aj na to, že zubní lekári sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí študujú šesť rokov na lekárskej fakulte a svoju odbornosť si rozširujú štúdiom konkrétnych špecializácií a certifikačných činností. SKZL dodala, že zubné lekárstvo je neoddeliteľnou súčasťou komplexného poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Aj veterinári sú zaskočení

Je absurdné odmietať veterinárnych lekárov v zdravotníckych tímoch pri celoplošnom testovaní na COVID-19, tvrdí to vedenie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach. Veterinárny lekár nemôže ani odčítavať výsledky, čo podľa rektorky Jany Mojžišovej znevažuje postavenie veterinárnej medicíny. Informovala o tom hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková.

UVLF pripomína, že rezort obrany stále hľadá zdravotnícky personál, ktorý má záujem pomôcť s celoplošným testovaním. Veterinári, ktorí skončili šesťročné štúdium veterinárnej medicíny, majú prax v ambulanciách a prihlásili sa ako dobrovoľníci do testovacích tímov, môžu vykonávať len administratívne činnosti.

„Považujeme to za absurdné usmernenie, ktoré znevažuje postavenie veterinárnej medicíny. V situácii, keď Slovensko nemá dostatok zdravotníckych pracovníkov, odmieta vzdelaných a skúsených odborníkov, ktorí chcú pomôcť," povedala Mojžišová.

Pripomenula, že veterinárny lekár je medicínsky vzdelaný človek v regulovanom povolaní - študoval šesť rokov, má všetky zdravotnícke zručnosti, bežne odoberá vzorky, robí laboratórne vyhodnotenie výsledkov a operuje. Študent veterinárnej medicíny sa podľa nej štyri semestre venuje infekčným chorobám a dva semestre parazitárnym chorobám.

„Pracujeme v špecializovaných laboratóriách s najvyšším rizikom biologického nebezpečenstva," dodala rektorka s tým, že 60 percent infekcií u človeka je zoonotických, pričom infekčná choroba prenosná zo zvieraťa na človeka je aj COVID-19. „Som presvedčená, že o koronavírusoch vieme dosť," zdôraznila.

Z uvedeného usmernenia vyplýva, že činnosti súvisiace s vykonávaním diagnostického testu, okrem realizácie výteru, môžu napríklad aj ošetrovateľ, masér či logopéd.

„Veterinárny lekár nemôže ani odčítavať výsledky, čo je bežná súčasť laboratórnej práce. Tento stav by sa mal okamžite zmeniť, ak nemá dôjsť k obrovským ekonomickým stratám, pretože v pondelok (2. 11.) sa veľká časť obyvateľov Slovenska nebude vedieť preukázať žiadnym výsledkom testu," dodala rektorka UVLF.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti