Premiér Matovič po prvom dni: Palec hore a veľké ďakujem pre celé Slovensko

11_nad_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Potvrdil, že v žiadnom prípade sa nebude zvažovať zrušenie zákazu vychádzania.

Do poludnia na Slovensku pretestovali 828 518 ľudí, z nich malo pozitívne testy 7 947. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď s tým, že je to percento.

Premiér Igor Matovič požiadal pozitívne testovaných, aby to oznámili obvodnému lekárovi a ostali doma v desaťdňovej karanténe. Naopak, negatívne testovaných požiadal, aby naďalej dodržiavali opatrenia. Poďakoval všetkým ľuďom, ale aj zdravotníkom, samosprávam, ozbrojeným zložkám i dobrovoľníkom za ich prístup.

Potvrdil, že v žiadnom prípade sa nebude zvažovať zrušenie zákazu vychádzania. Návrh prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, označil za nemiestny.

"Očakával som, že v tej najťažšej chvíli ako vrchný veliteľ ozbrojených síl pomôže vojakom zrealizovať tento projekt, a, bohužiaľ, opak sa stal pravdou. Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči včerajšej výzve pani prezidentky je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame," skonštatoval.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Do testovania je podľa ministra obrany nasadených viac ako 40-tisíc ľudí po celom Slovensku, z toho vyše 6 000 vojakov, 5 000 policajtov, 113 hasičov a takmer 15-tisíc zdravotníkov.

Súčasťou operácie je tiež takmer 10-tisíc administratívnych pracovníkov, 250 príslušníkov finančnej správy, ako aj približne 4000 dobrovoľníkov. Pomáha aj 33 príslušníkov ozbrojených síl z Rakúska a 200 zdravotníkov z Maďarska.

Zdroj: Facebook/Jaroslav Naď

Nasadených je podľa ministra obrany 1 856 vozidiel, ktoré cirkulujú po Slovensku, ktoré dopĺňajú materiál a presúvajú personál. Od piatka (30. 10.) podľa jeho slov najazdili viac ako pol milióna kilometrov, pričom prepravili materiál, ktorý pozostával zo 4100 paliet a vyskladnili materiál, ktorý vážil 4300 ton. Okrem toho v prospech zabezpečenia operačného spojenia vytvorili 5000 komunikačných liniek pre odberné miesta a systém ich okamžitého vyrozumenia z veliteľstva.

 Naď doplnil, že okrem odberných miest v gescii rezortu obrany prebieha už od štvrtka (29. 10.) testovanie aj v rámci nemocníc, firiem, domovov sociálnych služieb, podnikov krízovej infraštruktúry a rezortu spravodlivosti. Na tento účel bolo vyčlenených viac ako 600.000 testov.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) povedal, že zatiaľ neboli zaznamenané žiadne vážnejšie incidenty, okrem dvoch prípadov. Matovič zároveň ocenil tých, ktorí sa na testovaní zúčastnili, poďakoval príslušníkom Ozbrojených síl SR, hasičom, zdravotníkom, dobrovoľníkom, ako aj samosprávam. Poprosil tých, ktorí majú pozitívny výsledok, aby ostali v karanténe aj s rodinnými príslušníkmi. Ľudí s negatívnym výsledkom testu vyzval k dodržiavaniu opatrení.

Druhé testovanie možno nebude

Premiér pripustil, že v niektorých regiónoch by sa budúci víkend nemuselo konať ďalšie pretestovanie. "Musíme sa pozrieť na výsledky. Môže sa stať, že v niektorých okresoch bude pozitivita taká nízka, že by teoreticky nemuselo mať zmysel druhé pretestovanie, ale zatiaľ to berme tak, že všade druhé kolo bude a teoreticky z toho vypadne niekoľko okresov s extrémne dobrými číslami," vysvetlil Matovič.

Premiér si myslí, že účet za prvé a druhé kolo testovania bude približne toľko ako jeden deň tvrdého lockdownu. Pripomenul, že všetko nie je o peniazoch, prvoradé je podľa neho zdravie ľudí.

Prezidentka v piatok (30. 10.) žiadala premiéra prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, aby sa netrestali ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí naň nemôžu prísť. Poukázala na možné negatívne dôsledky pre spoločnosť. Vyzvala tiež na dobrovoľnosť testovania a pozvala občanov, aby využili túto príležitosť v ich obci či meste, ak ju budú mať, a to bez strachu a v záujme ochrany zdravia.


HORNÁ BORŠA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.