Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje, vyhlásil Krajniak

Politici aj ďalší reagujú na aktuálne vyhlásenie Zuzany Čaputovej na plošné testovanie.

Plošné testovanie sa má odštartovať už o niekoľko hodín. Prezidentka Zuzana Čaputová preto v paláci prijala náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka a veliteľa operácie Spoločná zodpovednosť Ivana Pacha.

Informovali ju, že z odberných miest je pripravených 60 percent a cieľ pretestovať celú populáciu je nenaplniteľný. Hlava štátu vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby testovacie tímy ponechala armáda len tam, kde sú zabezpečné odbery.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v statuse na sociálnej sieti napísal, že zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť. Zároveň hlavu štátu za jej verejný apel kritizuje.

Prečítajte si tiež:

"Dobrý vrchný veliteľ ozbrojených síl má kapitulovať ako posledný, nie ako prvý," vyhlásil. Deklaroval, že spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina), vedúcim úradu vlády Júliusom Jakabom, šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richardom Strapkom a jeho tímom oslovujú ďalších a ďalších zdravotníkov, aby pomohli s pretestovaním.

"Veríme, že odberných tímov bude cez víkend dostatok, aby mohol byť pretestovaný každý, kto bude chcieť. Budeme pre to robiť všetko až do zajtra 07.00 h, kým sa otvorí všetkých 5000 odberných miest," dodal.

Krajniakovo vládne hnutie Sme rodina na čele s Borisom Kollárom v stanovisku uviedlo, že rešpektuje názor prezidentky. Rozhodnutie je však podľa neho na vláde, a najmä na premiérovi. „Hnutie Sme rodina vždy podporovalo všetky aktivity smerujúce k úspešnému zvládnutiu COVID-19 a všetkých následkov spojených s týmto ochorením. Akceptujeme názor prezidentky, ale rozhodnutie, akým spôsobom má prebehnúť testovanie, je na vláde, a najmä na premiérovi," dodalo.

Piatkovú výzvu prezidentky komentoval aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Podľa jeho slov akokoľvek dobre mienené rady niekoľko hodín pred spustením celoplošného testovania môžu byť aj kontraproduktívne.

"Ukazuje sa, že bolo od začiatku chybou nezahrnúť do takýchto rozsiahlych plánov prezidentku SR a vrchnú veliteľku Ozbrojených síl (OS) SR Zuzanu Čaputovú. Avšak pár hodín pred spustením akcie môžu byť akokoľvek dobre mienené rady aj kontraproduktívne. Vláda prijala mimoriadne ťažké rozhodnutie a v súčasnosti stojí pred logisticky extrémne ťažkou úlohou," uviedol Sulík s tým, že v tejto chvíli musia všetci ťahať za jeden koniec povrazu.

Fico vyzval Čaputovú, aby testovanie zastavila

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval prezidentku, aby zastavila celoplošné testovanie obyvateľstva. Tvrdí, že hlava štátu môže na základe Ústavy SR zastaviť operáciu, pretože sa na ňu vláda neobrátila pri vysielaní vojakov na odberné miesta. Fico hovorí, že iba prezidentka môže na návrh vlády nariadiť využitie vojakov. Ich prítomnosť na odberných miestach bude podľa neho v rozpore s ústavou.

Fico upozornil, že už pri vyhlásení núdzového stavu bolo vyčlenených 1 500 vojakov Ozbrojených síl (OS) SR a na celoplošné testovanie ďalších 8 000 vojakov. "Niet žiadnych dôvodov pochybovať, že toto nasadenie vojakov je v príkrom rozpore s ústavou a príslušnými ústavnými zákonmi. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v takej situácii, ako je napríklad núdzový stav, hovorí, že je to iba prezidentka, ktorá môže na návrh vlády nariadiť použitie vojakov," uviedol na sociálnej sieti Fico.

Šéf Smeru-SD sa pýta, kde je návrh vlády a kde je rozhodnutie prezidentky, že vojaci boli nasadení podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Vláda podľa neho o nasadení vojakov rozhodla obyčajným uznesením, čo je v rozpore s ústavou.

Hlava štátu momentálne nevidí dôvod na zastavenie celoplošného testovania. Celú jej reakciu na výzvu Fica nájdete TU.

Fico zároveň dodal, že začiatkom týždňa chce podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde, pretože celá vláda sa odhlasovaním uznesenia podieľa "na tomto protiústavnom stave". Ešte počas týždňa avizoval, že chce vyzbierať podpisy a podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Igora Matoviča.

Hlas-SD: Veríme, že pre Matoviča je dostatočnou autoritou

Na vyhlásenie prezidentky reagoval aj prezident Únie miest a Slovenska Richard Rybníček. Ten vyhlásil, že nie je vôbec žiadna hanba pozrieť sa na reálny stav a prijať potrebné opatrenia. Vyjadrenie prezidentky v únii podporujú a súhlasia s ňou. "To, čo urobila, je racionálne," povedal Rybníček v relácii Braňo Závodský Naživo na Rádiu Expres.

S reakciou prišla aj strana Hlas-SD predsedu Petra Pellegriniho. "Vítame priamy, jasný a zodpovedný postoj pani prezidentky, ktorá otvorene pomenovala riziká plošného testovania. Ak sa má plošné testovanie tento víkend uskutočniť, strana Hlas - sociálna demokracia žiada jeho konanie len v rámcoch vymedzených a odôvodnených prezidentkou republiky," znie v stanovisku.

V strane tiež veria, že najvyššia ústavná predstaviteľka a vrchná veliteľka Ozbrojených síl je pre premiéra "dostatočnou autoritou, aby jej slovám prikladal náležitú váhu a upravil svoje rozhodnutia v prospech všetkých ľudí na Slovensku".

Opozičná ĽSNS v stanovisku uviedla, že oceňuje triezvy a zodpovedný prístup prezidentky. "Aj na tomto prípade sa ukázalo, aké je dôležité, že hlavným veliteľom OS SR je pani prezidentka a nie predseda vlády," uviedol hovorca strany Ondrej Ďurica.

Drucker: Stále nemáme odpoveď, čo vláda očakáva

Na aktuálnu situáciu reagovali aj mimoparlamentné strany. Dobrá voľba vyzýva vládu, aby prehodnotila primerané opatrenia a aby netrestala občanov za nepripravenosť celoplošného testovania.

Predseda Tomáš Drucker upozornil, že stále nemá odpoveď na to, čo vláda očakáva od celoplošného testovania obyvateľstva. Viní predsedu vlády zo zatajovania prípravy testovania a tiež z toho, že o zámere informoval skôr predstaviteľa iného štátu ako prezidentku Čaputovú. Operáciou vytvoril premiér podľa Druckera neprimeraný tlak na mestá a obce.

Premiéra tiež obvinil z úmyselného šírenia poloprávd a klamstiev v súvislosti s výpovednou hodnotou testov, ktoré sa majú na testovaní použiť. "Tvrdí, že tieto testy sú cestou k slobode, čím zavádza občanov a vedome ohrozuje ich životy," povedal o premiérovi Drucker. Kritizuje ho aj za zlú a zmätočnú prípravu testovania, chaotickú informovanosť i verejné mediálne pranierovanie odborníkov.

Drucker skonštatoval, že Dobrá voľba je zástancom testovania. Treba podľa neho zvýšiť kapacity testov na aspoň 30 000 PCR testov denne, zabezpečiť by sa tiež mali mobilné testovacie jednotky v najpostihnutejších regiónoch či rýchlotesty pre nemocnice a zariadenia sociálnych služieb.

Podľa strany Most-Híd riadia operáciu Spoločná zodpovednosť skôr samosprávy. "Armáda sľúbila dostatočný počet ochranných pomôcok, ale neviem, čo nakoniec prinesú. Zdravotníkov máme úplné minimum. Zrušili sme jedno odberné miesto, a tak sa nám podarilo poskladať aspoň jeden odborný tím pre každé odberné miesto," opísal situáciu primátor Fiľakova a podpredseda Mosta-Híd Attila Agócs.

"Najväčšia vojenská operácia je vojenská len na papieri a úspech celej akcie záleží jedine od miestnych samospráv, ktoré míňajú tisícky eur z vlastných zdrojov na potrebný materiál, snažia sa zorganizovať odberné tímy, vytvoriť bezpečné odberné miesta," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

SNS kritizuje, že vláda si zavolala na pomoc vojenských medikov z Rakúska. Navyše si myslí, že toto rozhodnutie má odsúhlasiť aj parlament. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) by mal podľa strany odstúpiť zo svojej funkcie. Strana tiež v stanovisku dodala, že súhlasí s tým, aby bolo cez víkend testovanie bez sankcií a aby sa realizovalo len na miestach, ktoré sú na to pripravené.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hlas - SD

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.