Epidemiologička: Testovanie má zmysel, ale tímy by sa mali stiahnuť len do rizikových oblastí

OTC_novauca2_kompl_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR

Podľa Henriety Hudečkovej samotné testovanie nestačí. Musíme znížiť mobilitu.

Epidemiologičku Henrietu Hudečkovú neprekvapilo, že testovanie celej populácie Slovenska je nesplniteľná úloha. Veliteľ armády Daniel Zmeko to oznámil prezidentke Zuzane Čaputovej. K testu sa dostane zrejme len 60 percent ľudí. Dôvodom je nedostatok zdravotníkov v odberových miestach.

Hudečková to však lekárom nevyčíta. "Zdravotníkov je málo, ale nespôsobila to ani táto vláda ani tá predchádzajúca. To je záležitosť dvadsiatich až tridsiatich rokov. Požiadavka na zýšenie počtu zdravotníkov tu nebola a nie je to len problém Slovenska, ale celého sveta. Ukázalo sa, že takáto epidémia prekvapila štáty na celom svete," myslí si epidemiologička.

Zároveň dodáva, že ak chceme, aby naďalej fungoval chod nemocníc, nemôžeme ani očakávať, že lekári budú z nočnej chodiť na plošné testovanie. Ďalším problémom je, že lekári primárneho kontaktu sú vo vyššom veku a na plošné testovanie boli volaní ľudia do 50 rokov. Tým sa veľmi výrazne zúžila skupina lekárov a sestier, ktorí by mohli vykonávať stery.

Súvisiaci obsah

Testovať raz týždenne predavačky či lekárov

Vysvetľuje, že ako členka konzília odborníkov bola od začiatku proti myšlienke celoplošného testovania. Hovorí, že konzílium navrhovalo testovať len rizikové skupiny obyvateľstva a plošne len rizikové regióny. Vláda sa nakoniec rozhodla pre pretestovanie celej krajiny. Napriek tomu konzílium odborníkov pri organizácii pomáha a Hudečkovej je ľúto, že sa možno zbytočne vynaložilo veľa úsilia.

Navrhuje, aby boli raz týždenne pretestovaní zdravotníci, pracovníci DSS-iek, predavači v obchodoch, zamestnanci strategických podnikov a školy. Pozitívni by boli izolovaní a znížilo by sa šírenie vírusu.

Súvisiaci obsah

Situácia v Dolnom Kubíne sa vynikajúco zlepšuje

Keď už je teda jasné, že celé Slovensko sa k testu nedostane, Hudečková navrhuje, aby sa predsa len pristúpilo k prvotnému nápadu. Okrem spomínaných zamestnancov by sa mali plošne testovať rizikové regióny.

Podľa Hudečkovej sú to aktuálne najmä Poprad, Prešov, Košice, Prievidza, Čadca, Liptovský Mikuláš, Žilina, Bánovce nad Bebravou, Senica a Nitra. Myslí si, že má význam ešte pretestovať aj Dolný Kubín, pretože stále hlásia nové prípady, no dodáva, že situácia sa tam výrazne zlepšuje.

"Testovanie na Orave a v Bardejove malo význam a dopadlo dobre. V Dolnom Kubíne sa vynikajúco zlepšuje situácia," dodala.

Na testovanie by mali byť podľa odborníčky vybrané tie regióny, ktorých hygienici nestíhajú dohľadávať kontakty. Spomínané mestá majú regionálne úrady verejného zdravotníctva preťažené nad 100 percent.

Ideálne by sa preto odberné tímy mali z menej rizikových miest stiahnuť a presunúť do spomíných oblastí. Do plošného testovania však ostáva niekoľko hodín. Nie je jasné, či takúto reorganizáciu vláda a armáda stíha.

Hudečková však pripomína, že samotné testovanie nestačí. Myslí si, že aj negatívni ľudia by mali mať obmedzenú slobodu pohybu a naďalej by mali obmedzovať svoje kontakty. Tí, ktorým cez víkend výjde negatívny antigénový test, môžu byť nakazení, no infekcia sa ešte nestihla prejaviť.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti