Počet nových prípadov by u nás nemal rásť tak ako v Česku, vyhlásil Krajčí

Situácia ohľadne koronavírusu je podľa ministra zdravotníctva naďalej veľmi vážna.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) informoval o aktuálnej epidemiologickej situácii ohľadne koronavírusu na Slovensku. Vo štvrtok sme evidovali 3 363 pozitívne testovaných, čo je rekordný denný prírastok nových prípadov.

Ako uviedol minister, počet prípadov u nás nebude rásť tak rýchlo ako v Česku vzhľadom na celoplošné testovanie a zákaz vychádzania. Situácia je však naďalej vážna, a to nielen u nás, ale aj v ostatných krajinách Európy.

Z pohľadu epidemiologickej situácie sú podľa jeho slov všetky slovenské okresy červené. Pripustil tiež, že v rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy a testujú sa viac ľudia s príznakmi. Aktuálne je pre ochorenie COVID-19 alebo pre podozrenie naň v karanténe aj 1 906 zdravotníkov.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Krajčí tiež priblížil, že v nemocniciach je využitá asi polovica infekčných lôžok, pričom je možné reprofilizovať aj ďalšie.

Najvážnejšia situácia je v nemocniciach v Prešovskom a Žilinskom kraji. Časť pacientov musia prevážať aj do iných nemocníc. Červenou nemocnicou sa stane aj nemocnica v Levoči, kde Krajčí včera nariadil reprofilizáciu.

Minister komentoval aj aktuálny stav okolo plošného testovania. Vyjadril sa k stanovisku prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby testovacie tímy ponechala armáda len tam, kde sú zabezpečné odbery. "Ďakujem jej, že sa zaujíma o testovanie a podporuje ho," povedal s tým, že si nestihol pozrieť celú jej reakciu.

Krajčí povedal, že ak by sa veľká časť ľudí cez víkend nedostala k testom, vláda prehodnotí opatrenia. Cieľom podľa jeho slov nie je ľudí trestať.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.