Máte negatívny test? Prečítajte si, ako sa pre vás oddnes menia pravidlá

Britský princ William prekonal koronavírus.
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Môžete ísť mimo okresu aj ku kaderníkovi.

Väčšia sloboda. Premiér Igor Matovič sľúbil ľuďom, ktorí sa zúčastnia víkendového celoplošného testovania, uvoľňovanie opatrení. A tie pre státisíce Slovákov, ktorým vyšiel negatívny test, začínajú platiť práve od dnešného dňa. Prečítajte si, ako sa menia pravidlá:

- Pre ľudí s negatívnym PCR testom z obdobia od 29.10. alebo antigénovým testom z celoplošného testovania prestáva platiť zákaz vychádzania. To znamená, že sa budete môcť voľne pohybovať po meste, v zastavaných častiach aj parkoch, budeme môcť íst do ktoréhokoľvek obchodu, do kaderníctva či na manikúru, do práce, či si sadnúť na terasu reštaurácie. Pohybovať sa tiež môžete mimo okresu.

- Stále platí zákaz zhromažďovania, stretávať by sa nemalo naraz viac ako 6 ľudí.

- V platnosti ostávajú naďalej opatrenia, ktoré vydal hlavný hygienik - obmedzenia na počet ľudí v obchodoch 15 m2 na jedného zákazníka, vyhradené nákupné hodiny od 9.00 h do 11.00 h pre seniorov od pondelka do piatka.

- Zatvorené zostávajú fitnescentrá aj plavárne. Reštaurácie, bary či kaviarne nemôžu obsluhovať ľudí vnútri, jedlo a nápoje vám môžu vydať iba na terase alebo vám ich zabalia domov.

- Je dôležité, aby ste certifikát z plošného testovania alebo z PCR testu z obdobia od 29.10. stále nosili pri sebe. Policajti Vám uznajú iba originál. Za porušenie hrozí pokuta do 1659 eur.

- Certifikát s negatívnym testom si od Vás môžu pýtať v obchode aj zamestnávateľ. Ak sa ním nepreukážete, musia Vám zakázať vstup do prevádzky či práce.

- Výnimky platia pre deti do 10 rokov, autistov, onkologických pacientov alebo pacientov, ktorým to neumožňuje zdravotný stav. Tí to musia zdokladovať potvrdenám od svojho lekára.

- Zákaz vychádzania neplatí ani pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad nie starší ako tri mesiace. Rovnako pre tých, ktorým bolo diagnostikované v období od 1. augusta do 15. októbra 2020.

Neboli ste na teste? Toto sú pravidlá, ktoré platia pre Vás:

- Najzásadnejšou novinkou je, že od pondelka (2.11.) už bez negatívneho testu nemôžete ísť do práce.

- Pokračuje pre Vás zákaz vychádzania.

- Môžete však ísť do najbližšieho obchodu potravín, do lekárne, do drogérie, venčiť psa môžete 100 metrov od domu, taktiež môžete ísť natankovať. 

- Bez testu môžete ísť aj k lekárovi, môžete sa ísť postarať o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný. Dokonca môžete ísť na pohreb, sobáš či krst.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti