ZMOS je skôr za to, aby druhé kolo celoplošného testovania nebolo

Testovanie v Lamači.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Význam testovania vidia skôr v regiónoch, kde je to nevyhnutné.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je skôr za to, aby sa na Slovensku druhé kolo celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 už nerealizovalo. V pondelok to vyhlásil predseda ZMOS-u Branislav Tréger s tým, že význam testovania vidí skôr v regiónoch, kde je to nevyhnutné. Poukázal pritom na severnú časť krajiny. ZMOS bude zaujímať názor odborníkov, no vie si predstaviť cielenejšie využitie personálnych, materiálnych i finančných prostriedkov na testovanie, napríklad na hraniciach.

"Musia sa k tomu vyjadriť odborníci, zdravotníci, epidemiológovia, ale my odporúčame, aby druhé kolo celoplošného testovania nebolo. Aby bolo realizované len v tých oblastiach, kde je to nevyhnutné," povedal Tréger.

Mestá a obce na Slovensku podľa šéfa ZMOS-u v rámci prvého kola celoplošného testovania, ktoré sa konalo uplynulý víkend, reagovali na všetky podnety, hoci boli mnohokrát zdrojom osočovania a spochybňovania. "Napriek tomu sme sa dokázali zmobilizovať a pomôcť štátu, aby akcia bola úspešná," skonštatoval. Samosprávy podľa Trégera však dostávali k celoplošnému testovaniu veľmi často zmätočné, protichodné, oneskorené či zavádzajúce informácie. "Želáme si, aby druhé testovanie, ak príde, bolo zdokonalené a boli vychytané chyby, ktoré sa pri prvom kole vyskytli," uviedol.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu (1. 11.) oznámil, že druhé kolo celoplošného pretestovania určite bude. Pripustil však, že v jednom či troch okresoch na Slovensku by sa testovať nemuselo. Hovoriť o tom chce s odborníkmi. "Potrebujeme poctivú diskusiu s epidemiológmi," skonštatoval.


ZMOS taktiež vyzval vládu, aby preplácala náklady spojené s plošným testovaním

ZMOS zároveň vyzýva vládu, aby bezodkladne preplácala náklady spojené s celoplošným testovaním. Branislav Tréger zdôraznil, že doposiaľ neboli uhradené ani náklady súvisiace s prvou vlnou nového koronavírusu.

"Takisto žiadame, aby uznesenie vlády, ktoré bolo prijaté v súvislosti s individuálnymi potrebami a odfinancovaním, bolo korigované a zrušené. Chceme tiež požiadať vládu, aby bezúročné pôžičky, ktoré boli samosprávam ponúknuté, sa stali transferom. Namiesto pôžičky chceme dotáciu," uviedol Tréger. Poznamenal, že samosprávy si počas testovania nezastupiteľne splnili poslanie, ktoré sa na ne kládlo.

Podľa šéfa ZMOS-u bude potrebný určitý čas, aby si problematiku odkomunikovali, no verí, že požiadavky budú splnené. "Keďže ide o štátne financie, treba to dôkladne zdokladovať, preplácanie by malo byť čím skôr. Koniec koncov, existuje na to ústavný zákon," skonštatoval Tréger. Zhodnotil, že samosprávam by veľmi pomohlo, keby to bolo do konca aktuálneho kalendárneho roka.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.