Vedci netaja obavy. Pre túto skupinu pacientov s COVID-19 nemusí byť vakcína celkom účinná

Podľa dát Svetovej zdravotníckej organizácie sa tento problém týka asi 13 percent dospelých na planéte.

Obezita je rizikovým faktorom pri ochorení COVID-19 a rovnaké faktory môžu spôsobiť, že ľudia s výraznou nadváhou budú predstavovať problém taktiež pri očkovaní. Píše ČT.

Od začiatku pandémie nového koronavírusu je zrejmé, že obezita patrí k jednému z najviac rizikových faktorov, ktoré s ním súvisia.

Zo štúdie, ktorej sa zúčastnilo 5200 nakazených, z nich 35 percent bolo obéznych, vyplynulo, že pravdepodobnosť, že človek skončí v nemocnici, bola väčšia medzi ľuďmi s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI).

Obezita v súvislosti s COVID-19 predstavuje hrozbu z niekoľkých dôvodov. Ľudia s vysokým BMI predstavujú problém najmä z hľadiska zdravotnej starostlivosti, keďže je podstatne zložitejšie sa o nich starať a liečiť ich.

Problematická je tiež intubácia aj pripojenie na ventilátor -⁠ náročnejšia je aj manipulácia s nimi, napríklad nutné otáčanie, taktiež aj mávajú nižšiu kapacitu pľúc.

Problémom však môže byť aj molekulárna úroveň. Takzvaná inzulínová rezistencia spôsobuje, že telo horšie reaguje na cukor a môže predchádzať vzniku cukrovky.

Taktiež sa ukázalo, že samotné tukové tkanivo ochoreniu COVID-19 prospieva, využíva ho ako nejaké hniezdo. Vírus napáda bunky tak, že sa prichytia na receptory na povrchu určitých buniek. Na tukových bunkách sa takéto receptory vyskytujú v hojnom počte.

Najväčším problémom je však dopad obezity na imunitný systém. Obezita totiž spôsobuje dlhodobé slabšie zápaly, ktoré zrejme prispievajú k vyššej pravdepodobnosti vzniku cukrovky aj srdcových chorôb.

Predbežné výsledky štúdií tiež naznačujú, že u obéznych vírus vydrží priemerne o päť dní dlhšie, a tak má ich telo väčší problém zbaviť sa ich.

Existuje ešte jeden dôvod pre obavy. Obezita je totiž spojená s menej rozmanitou populáciou mikróbov v zažívacom trakte. Práve tento mikrobióm má významný vplyv na schopnosť odolávať patogénom.

Všetky tieto faktory by podľa odborného časopisu Science mohli znamenať problém aj pre očkovanie proti vírusu SARS-CoV-2, a to najmä v krajinách, ktoré majú obéznejšiu populáciu.

Podľa dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa tento problém týka asi 13 percent dospelých na planéte, v niektorých bohatých krajinách západu je to však až tretina populácie.

Pri koronavíruse sa zatiaľ takéto závery neobjavili, je však možné, že sa objavia. Podľa lekárov sa na to dá pripraviť, napríklad tým, že sa obéznym, podobne ako seniorom, bude podávať väčšie množstvo očkovacej látky alebo sa bude vakcinácia opakovať ďalšou dávkou.

PRAHA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti