Nemocniciam dochádza dych, aj keď ich testovanie veľmi nezasiahlo

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Ich vyťaženosť sledujú aj operačné strediská, záchranky posielajú tam, kde je ešte miesto.

Aj keď ich celoplošné testovanie na COVID-19 veľmi nezasiahlo, niektorým nemocniciam dochádza dych. Situácia je naďalej kritická v Bardejove a na severe Slovenska.

V žilinskej nemocnici pribudlo za posledné dni 36 nakazených zdravotníkov. V Komárne aj v Revúcej úplne zatvorili chirurgické oddelenie a pacientov posielajú do najbližších miest.

Bardejov a Revúca

Čím viac na sever, tým horšie. V najviac zasiahnutých regiónoch sa nemocnice nevedia postaviť na nohy.

„Keď je menej infikovaných v okrese, tak je menej hospitalizovaných v nemocnici. Raz chýba viacej sestier, raz lekárov, teraz momentálne sestier. Preto sme museli úplne zastaviť ambulantnú špecializovanú starostlivosť,“ povedal nám riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko.

Zdroj: TV Markíza

Pred revúckou nemocnicou už mesiac stojí stan. Bez kontroly vojakov sa dnu nedostane ani noha. Napriek mimoriadne prísnym opatreniam musela nemocnica zatvoriť celé chirurgické oddelenie. Akútne prípady posielajú do okolitých miest.

„Antigénovými testami sa vlastne testujú všetci lekári, ktorí ráno prichádzajú do práce. Postupne sa nám odhaľovali lekári, ktorí prichádzali do styku s pozitívnymi mimo nemocnice a takto sa to začalo medzi tými lekármi - kolegami prenášať,“ povedala nám riaditeľka revúckej nemocnice Janette Hrbálová.

Žilina a Bratislava

Celoplošné testovanie neovplyvnilo stav v Žilinskej fakultnej nemocnici. Zle na tom boli totiž už minulý týždeň. Nakazených lekárov a sestier je kriticky veľa.

„K dnešnému dňu je v karanténe momentálne 130 zdravotníkov, pričom najkritickejšia situácia je naďalej na internom oddelení, kde nám z tohto dôvodu vypadla už takmer polovica lekárov,“ konštatovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Zdroj: FOTO TASR - Štefan Puškáš

V bratislavskej ružinovskej nemocnici vznikol ráno konflikt. V niektorých ambulanciách žiadali od pacientov podpísaný certifikát. Na tlačive však kolónka na podpis nie je. Viacero pacientov sa vraj na ošetrenie nedostalo.

„Všetkých našich zdravotníkov sme upozornili na skutočnosť, že ak tlačivo certifikátu nevykazuje známky falšovania, nepodmieňujeme uznanie certifikátu tým, že chýba číslo testovacieho miesta alebo podpis pracovníka, ktorý certifikát vydal,“ zdôraznila hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí ubezpečuje, že nemocničných lôžok je stále dostatok. Celoslovenská vyťaženosť je asi 50 percent. „Tieto regióny sledujeme a snažíme sa potom aj centrálne to riadiť systémom, že voláme do susedných nemocníc, aby si pomáhali," vyhlásil.

Vyťaženosť nemocníc sledujú aj operačné strediská a záchranky posielajú tam, kde je ešte miesto. „Žiaľ, na Slovensku tá situácia je taká, že nemocnice nechceli, aby im tam niekto len tak priniesol pacienta a musí sa telefonovať a musí sa teda zisťovať, či ten daný personál naozaj aj je ochotný ho prijať,“ dodal šéf rezortu.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti