Policajti náhodne kontrolujú certifikáty. Strávili sme s nimi hodinu

Na ilustračnej snímke príslušník HaZZ testuje.
Zdroj: TASR

Zamerali sa na verejné miesta v Bratislave predovšetkým na nákupné centrá.

Polícia náhodne kontroluje dodržiavanie stále platného zákazu vychádzania. Najjednoduchšie je ukázať im certifikát z testovania na koronavírus. Ľudí sa však pýtajú základnú otázku - prečo sa pohybujú na verejnosti.

Policajti sa zamerali na verejné miesta, ktoré navštevuje veľa ľudí. V Bratislave predovšetkým na nákupné centrá, navštívili sme také, ktoré zívalo prázdnotou. V čase obeda tam bolo viac personálu ako zákazníkov.

„Polícia naďalej kontroluje dodržiavanie vládou prijatých opatrení tak ako doposiaľ a v prípade zistenia ich porušení bude každý prípad riešiť individuálne,“ vysvetlila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Zdroj: TASR

Ľudí môžu kontrolovať aj samotné obchody. Nemajú však na to personál. S policajtmi sme strávili asi hodinu, počas ktorej nemal s kontrolou nikto problém.

Policajti nemôžu kontrolovať zdravotný stav občanov. Stále však platí zákaz vychádzania a von sa môže ísť len za konkrétnych podmienok a výnimiek.

Kontroly nemajú byť strašiakom, nad ochorením COVID-19 sme nevyhrali

Nazeranie do modrých certifikátov prirovnáva polícia ku kontrole preukazu zdravotne ťažko postihnutých. „Bez získania údajov spôsobilých overiť to, či osoba naplní podstatu výnimky, nie je prakticky možné ustanovené výnimky účinne verifikovať,“ tvrdí Bárdyová.

Kontroly nemajú byť strašiakom, iba pripomenutím, že nad koronavírusom sme ešte nevyhrali. Napriek tomu policajti môžu udeliť pokutu až do výšky 1 659 eur.

„Malo by byť možno každému jednému prirodzené, že ten certifikát má pri sebe a keď to niekto od neho chce, tak mu to ukáže,“ povedal počas celoplošného testovania minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Aktuálne platná vyhláška hlavného hygienika platí do 8. novembra. Minimálne dovtedy by mal každý takúto kontrolu na verejnosti očakávať.

Reportáž spracoval Martin Prôčka.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.    

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Certifikát

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.