Prebieha tu boj o život: S kamerou nás pustili na ARO, kde ležia najťažší covidoví pacienti

Počas 12-hodinovej šichty v ochrannom obleku, s respirátorom, štítom či dvoma rukavicami musia zdravotníci siahnuť na dno svojich síl.

S kamerou nás pustili na covidové anestéziologické oddelenie, kde ležia pacienti napadnutí vírusom a bojujú práve na pľúcnej ventilácii o život.

Z exkluzívnych záberov doslova mrazí. Exkurziu na miesto, kde sa bojuje o život, nám umožnili vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. „Ochorenie sa, žiaľ, správa tak, že postihuje viaceré orgánové systémy, aj súčasne, aj rôzne,“ vysvetlil primár Tomáš Šulík.

Každý deň bojuje so zákernou chorobou o ľudské životy osemčlenný zdravotnícky personál. Aj v tomto prípade je dôležitý čas. „Profitujú z toho pacienti, ktorí sa dostávajú na ventiláciu včasne, to znamená v tých začiatočných štádiách. Pokiaľ sú to staršie ročníky 70 a viac a muži, tak tu sú prognózy veľmi otázne,“ tvrdí lekár.

Počas 12-hodinovej šichty v ochrannom obleku, s respirátorom, štítom či dvoma rukavicami musia zdravotníci siahnuť na dno svojich síl.

Vrchná sestra Ivana Ondrejková sa vyznala, že keď ju syn počul po týždni v telefóne, rozplakal sa. „Snažíme sa, aby tí ľudia mali možnosť si aj oddýchnuť, lebo toto je extrémna záťaž v ochranných prostriedkoch. Sami ste to videli, ako to funguje,“ povedal na kameru Šulík.

Celé ARO prerobili len pre prípady covidových pacientov. Pľúcne ventilátory obsluhujú lekári a naraz tam môže ležať desať infikovaných ľudí. Prístrojov však majú oveľa viac. „Chceli sme dosiahnuť zvýšenú kapacitu na súčasnom covidovom ARO, tak aby sme nemuseli rozširovať červenú zónu do ostatných bielych oblastí,“ konštatoval riaditeľ trenčianskej nemocnice Tomáš Janík.

Hospitalizovaní pacienti sa liečia aj niekoľko týždňov a nie každému sa podarí dostať z tohto oddelenia po vlastných.

Viac v reportáži Michala Bujnu.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

TRENČÍN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pacienti

Dôležité udalosti