Česi nepôjdu v našich šľapajach. Testovať chcú cielene

Zdravotná sestra drží za ruku pacienta s ochorením COVID-19 na oddelení JIS.
Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

Počet úmrtí narastá, počet nových prípadov klesá.

V Českej republike počas utorka zaznamenali 12.088 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v stredu ráno na oficiálnej webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva. Celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie sa zvýšil na 362.985. V súčasnosti je nakazených 173.892 ľudí a 185.180 sa z ochorenia vyliečilo. S ochorením COVID-19 je hospitalizovaných 7396 pacientov. Celkom 3913 osôb v spojitosti s touto chorobou zomrelo.

Plošné testovanie populácie na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 v Českej republike sa zrejme neuskutoční, uviedli Novinky.cz s odvolaním sa na vyjadrenia epidemiológa Romana Chlíbeka, ktorý je vedúci epidemiologickej skupiny pri ministerstve zdravotníctva. "Podľa posledných diskusií sa od toho upustilo a zavádza sa efektívnejšie cielené testovanie," povedal Chlíbek. Vláda bude plošne testovať len v domovoch seniorov a domovoch sociálnych služieb.

Novinky.cz pripomínajú, že Slovensko počas predchádzajúceho víkendu (31.10.-1.11.) otestovalo viac ako 3,6 milióna ľudí a nákaza sa potvrdila len u vyše jedného percenta. Plošné testovanie na Slovenku podľa Chlíbeka veľa úžitku neprinieslo. "Potvrdilo sa, že premorenie populácie je nízke," povedal.

Projekt plošného testovania v ČR podľa Noviniek.cz kritizovali aj praktickí lekári. Odborníci takisto upozorňujú i na zníženú citlivosť antigénových testov. Český minister zdravotníctva Jan Blatný v pondelok po zasadaní vlády oznámil, že kabinet schválil testovanie na prítomnosť nového koronavírusu v domovoch pre seniorov a ďalších lôžkových zariadeniach sociálnych služieb aj pre zamestnancov. Začať by sa malo v stredu. Bude sa vykonávať prostredníctvom antigénových testov.

Plošné testovanie plánoval spustiť bývalý český minister zdravotníctva Roman Prymula, pripomínajú Novinky.cz. Toho minulý týždeň vo funkcii vystriedal Blatný.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti