Niekde mestá plánujú cez víkend testovať, hoci nemusia

Zvolen spĺňal hranicu, ale so sťažnosťou na rezorte obrany neuspeli.

Mnohé samosprávy nemajú dodnes presné čísla, koľko ľudí bolo v ich okrese pozitívnych. Napriek tomu sa pripravujú na druhé kolo testovania na koronavírus Niekde plánujú testovať, hoci nemusia.

Žiar nad Hronom či Krupina - počet pozitívne testovaných tam neprekročil hranicu 0,7 percent, testovať opäť teda nemusia. Napriek tomu zriadia odberné miesta aj nasledujúci víkend.

„Chceme vyjsť v ústrety našim obyvateľom, ktorí chodia do prace do regiónov, kde sa testovať bude, a teda ich zamestnávateľ zrejme bude vyžadovať certifikát,“ povedal nám hovorca mesta Žiar nad Hronom Martin Baláž.

V meste bude fungovať jedno odberné miesto od rána do večera. Otestovať sa môže prísť ktokoľvek, aj z iného mesta. Definitívne to však bude platiť až vtedy, keď to samospráve schváli armáda. „Prejavili obrovskú mieru zodpovednosti, aby pomohli konkrétnym ľudom zo svojich okresov,“ ocenil samosprávy Michal Kaliňák zo ZMOS.

Mnohé mestá a obce nemali na výber a testovať ľudí aj počas nasledujúceho víkendu jednoducho musia. Podobne ako iné samosprávy, aj zvolenská vynaloží na opätovné testovanie desiatky tisíc eur.

Od toho, aby ich ušetrili, ich však delilo skutočne málo. „Po prvom testovaní boli zle vykázané výsledky 1,70, ale farebne to bolo na mape správne. Je teda pravda, že Zvolen má presne 0,7,“ konštatovala primátorka Lenka Balkovičová.


Pre tesný výsledok v počte pozitívne testovaných sa vedenie mesta obrátilo na rezort obrany, či by ich nemohol zaradiť medzi mestá, ktoré už testovať nemusia. Neuspeli však. „Druhé kolo testovania nám vyjde minimálne 40-tisíc eur, ktoré, kebyže zvážia, že presne 0,7 vojde do netestovania, sme mohli ušetriť,“ tvrdí Balkovičová.

Samosprávy sa dodnes nedostali k číslam, ktoré by hovorili o počte pozitívnych ľudí v jednotlivých okresoch. Minister obrany Jaroslav Naď hovorí, že ich nepoznajú a poznajú len čísla za jednotlivé regióny.

Podľa Kaliňáka samosprávy si viedli cez svojich administratívnych pracovníkov paralelne sčítavanie, aby mohli povedať svojim obyvateľom čo najskôr, aká je realita.

„U nás to nešlo cez mestá a obce, ale od tímu a na koordinátora. Ale ak chcú mať samosprávy paralelného sčítavajúceho, nech to urobia. Nemám s tým žiadny problém,“ dodal Naď.

Reportáž spracovala Martina Kašiarová.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

KRUPINA, ŽIAR NAD HRONOM/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti