Na čo všetko si dávať pozor? Tu sú dôležité otázky a odpovede pred druhým kolom testovania

Maroš s manželkou
Zdroj: Archív Radoslav Kozák

Druhé kolo plošného testovania sa uskutočí v 45 okresoch.

Na Slovensku sa počas tohto víkendu (7.11. a 8.11.) uskutoční druhé kolo plošného testovania na nový koronavírus. Ako je známe, dotkne sa len oblastí, ktoré mali po prvom kole podiel infekčných z celkového počtu otestovaných vyšší ako 0,7 percenta.

Druhé kolo testovania tak čaká celkom 45 okresov. Ministerstvo zdravotníctva preto zverejnilo niekoľko otázok a odpovedí, ktoré sa týkajú obyvateľov dotknutých regiónov:

Možný scenár v rodinách: V sobotu mal jeden člen rodiny pozitívny antigénový test, pričom iný mal výsledok negatívny. Príznaky nemá ani jeden z nich, všetci sú v povinnej karanténe. Môže sa na testovaní zúčastniť ten, kto mal test negatívny?

Odpoveď je nie. Testovania sa nemôže zúčastniť ani jeden člen rodiny, všetci by mali byť v izolácii a čakať, kým sa povinná 10-dňová karanténa skončí.

V každom okresnom meste budúo pár dní zriadené testovacie miesta pre antigénové testovanie, kde sa následne bude môcť dať pretestovať každý a dostať nový certifikát, ktorým sa budete preukázať.

Čo robiť, ak niekto disponuje negatívnym PCR testom z 29. októbra a býva v okrese, kde sa uskutoční druhé kolo testovania? Musí absolvovať opäť testovanie, či už antigénovým alebo RT-PCR testom?

Odpoveď je áno. Ak sa totiž v jeho okrese koná druhé kolo testovania, nemusí sa na ňom zúčastniť v prípade, že má negatívny výsledok RT-PCR testu vykonaného dňa 7.11. alebo 8.11. PCR test ešte z 29.10. je uznaný ako výnimka len pre okresy, kde nebude druhé kolo testovania.

Zamestnanci, ktorí pracujú a bývajú v okrese, kde sa nekoná druhé kolo testovania (majú certifikát z prvého), musia ísť služobne alebo z iného dôvodu do okresu, kde je druhé kolo testovania. Musia mať títo zamestnanci nové testovanie, aby mohli ísť do okresu, kde bude druhé kolo testovania? Majú nejakú inú možnosť, než si zaplatiť PCR test v súkromnom laboratóriu?

Áno, majú. Ministerstvo radí zúčastniť sa na druhom kole testovania v najbližšom okrese. Prípadne počkať na otvorenie testovacích miest pre antigénové testy, ktoré by mali byť v každom okresnom meste (tam im bude vydaný aj potrebný certifikát). Ak niekto býva alebo pracuje v okrese, v ktorom sa uskutoční druhé kolo testovania, potrebuje sa preukázať certifikátom alebo výsledkom RT-PCR testu.

Čo má robiť človek, ktorý sa nezúčastnil na prvom kole testovania? Môže ísť na druhé kolo testovania?

Áno. Podľa pôvodných pravidiel to však bolo inak. Zmenilo sa to až v piatok, kedy Úrad vlády dodatočne tento bod upravil. Viac sa dočítate TU.

Ak sa niekto nezúčastnil na prvom kole testovania a druhé kolo testovania sa v jeho okrese nekoná, končí sa pre túto osobu zákaz vychádzania od 9. novembra?

Zákaz vychádzania pre túto osobu platí až do jeho zrušenia. Zatiaľ bol predĺžený do 14. novembra. Alebo sa môže dať otestovať. Opäť platí výnimka na cestu na testovanie PCR testami.

Keď bol niekto pozitívny v prvom kole testovania, môže ísť na druhé kolo testovania? Kedy sa mu končí karanténa?

Druhého kola testovania sa nemôže zúčastniť. Karanténa sa pre túto osobu končí po 10 dňoch a to v prípade, že posledné tri dni nemala klinické príznaky alebo úzky kontakt s pozitívnou osobou. Po 10 dňoch pre výnimku zo zákazu vychádzania potrebujete potvrdenie od lekára, že ste prekonali v posledných troch mesiacoch ochorenie COVID-19.

Zdroj: TASR

Sú certifikáty z celoplošného testovania platné aj pri príjme do nemocnice na chemoterapiu?

Pred príchodom na vyšetrenie alebo nástupom do nemocnice je dôležité kontaktovať príslušné zdravotnícke zariadenie a zostiť, aké sú jeho podmienky pre vstup, či prijatie na nie neodkladnú akútnu zdravotnú starostlivosť. Ide o rozhodnutie konkrétneho zdravotníckeho zariadenia. Mnohé pred plánovaným zákrokom, či hospitalizáciou vyžadujú PCR test (nie len antigénový test).

Stále platí, že z celoplošného testovania majú onkologickí pacienti výnimku. Avšak ešte raz – môže ísť o prípad, kedy konkrétne zdravotnícke zariadenie vyžaduje PCR test v rámci protiepidemiologických opatrení, na ktoré nemá vplyv celoplošné testovanie.

Pani, ktorá má 70 rokov nevpustili do priestorov nemocnice, lebo nedisponuje negatívnym COVID testom. Test však nebol povinný pre občanov nad 65 rokov a pani bola objednaná na kardiologické vyšetrenie,keďže má strojček na srdci. Ako je to so vstupom do priestorov nemocnice v prípade pacientov nad 65 rokov bez testu na COVID?

Platí to, čo v predchádzajúcej odpovedi, teda zistiť, aké sú podmienky v konkrétnej nemocnici či inom zariadení. Stále však platí, že občanom nad 65 rokov sa odporúča zvážiť účasť na celoplošnom testovaní a minimalizovať ich mobilitu.

Zdroj: TVNOVINY.sk

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti