Ako dlho vydrží bunková imunita voči COVID-19? Odpoveď dal nový výskum

maxresdefault.jpg
Zdroj: TASR

Realizovali ho na stovke dobrovoľníkov, u ktorých testy preukázali prítomnosť vírusu SARS-CoV-2.

Imunita je veľmi komplikovaný mechanizmus zložený z rôznych systémov, ktoré sú do značnej miery prepojené. Prinajmenšom jeden z týchto dielov imunitnej skladačky má proti novému koronavírusu dostatočne dobrú pamäť.

Výskum, ktorý realizovali vo Veľkej Británii, zisťoval, ako proti COVID-19 fungujú takzvané T-lymfocyty.

Jeho výsledky ukázali, že tieto bunky, ktoré sa proti infekcii bránili, vykazovali robustnú imunitnú odpoveď aj šesť mesiacov po ochorení.

Táto bunková imunita hrá veľmi dôležitú rolu v obranyschopnosti ľudského tela proti novým nákazám. Znižuje ich závažnosť a bráni reinfekcii, spoločne s inými druhmi imunity, najmä tou protilátkovou.

Do výskumu financovaného britskou vládou sa zapojilo niekoľko špičkových univerzitných pracovísk v krajine. Realizovali ho na stovke dobrovoľníkov, u ktorých testy preukázali prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Vedci ich začali sledovať v apríli tohto roka.

Všetci pacienti mali slabší priebeh ochorenia, niektorí dokonca nemali ani žiadne symptómy a žiadny z dobrovoľníkov neskončil v nemocnici.

Štúdia síce ešte neprešla kompletným recenzným riadením, zatiaľ ju však vedecká komunita komentuje veľmi pozitívne.

Skvelou správou je, že všetci dobrovoľníci si vytvorili špecifickú bunkovú imunitnú odpoveď proti koronavírusu, a to veľmi krátko po nákaze. Vedci zistili, že pri detailnom skúmaní krv boli tieto T-lymfocyty prítomné aj po šestich mesiacoch.

Je pritom možné, že táto bunková pamäť je ešte dlhšia, možno aj významne dlhšia, zatiaľ sa však o tom nedá presvedčiť, pretože tak dlho ešte skúmané osoby COVID nemali.

Briti však chcú vo výskume pokračovať a po niekoľkých mesiacoch skôr testované osoby znovu otestovať.

Práve preto, aký je komplexný ľudský imunitný systém, je obtiažne presnejšie povedať, po aký čas imunita voči COVID-19 vlastne vydrží.

Množstvo názorov sa vyskytuje aj pri protilátkovej imunite. Niektoré práce ukazujú, že táto obrana oslabuje už po troch mesiacoch, iné naznačujú až päť mesiacov.

Je pritom pravdepodobné, že dlhšie a silnejšie reakcie sa objavujú u ľudí, ktorí mali ťažší priebeh ochorenia.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti