Situácia s koronavírusom v Maďarsku je už alarmujúca. Nemocnice vyčerpajú lôžka v decembri

TESTOVANIEVNEMOCNICIACH_tvnoviny.mp4
Zdroj: AP Photo/Francisco Seco

Orbán označil za nádejnú situáciu vo výskume vakcíny, ktorá podľa neho bude k dispozícii už čoskoro.

Epidemiologická situácia v Maďarsku je alarmujúca a v polovici decembra môžu byť naplnené nemocničné kapacity. Vyhlásil to v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého sa v priebehu niekoľkých hodín rozhodne o odklade menej súrnych operačných zákrokov.

„O dva týždne bude potrebných 2240 postelí na jednotkách intenzívnej starostlivosti a zhruba do 10. decembra už dvojnásobok. Vtedy bude s ochorením COVID-19 musieť byť hospitalizovaných už vyše 30 000 ľudí a vtedy dosiahneme hranicu možností nášho zdravotníctva," zdôraznil Orbán.

Situácia je podľa jeho slov vážna, miestami kritická, avšak Maďarsko je schopné ju riešiť. „Neustále zvažujeme možnosti ďalších sprísnení epidemiologických opatrení," povedal premiér.

Podotkol, že v Maďarsku je už iba 700 obcí a miest, ktoré nezasiahla infekcia koronavírusom. V súčasnosti je zatvorených 98 materských škôl, na siedmich školách sú mimoriadne prázdniny a na 78 školách prebieha kombinácia klasickej a dištančnej výučby.

Predseda vlády označil za nádejnú situáciu vo výskume vakcíny, ktorá podľa neho bude k dispozícii už čoskoro. „O vakcíne rokujeme s Čínou, Ruskom i s Izraelom," dodal.

BUDAPEŠŤ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maďarsko

Dôležité udalosti