Našli sme obec, kde starostka všetkých obvolala a dohodla termín testu

S telefónom v ruke strávila tri dni, testovať začnú o hodinu skôr.

Slovensko sa pripravuje na druhé kolo plošného testovania na COVID-19 a niektoré samosprávy používajú vychytávky, ktoré sa im osvedčili v tom prvom. V obci Kynceľová v Banskobystrickom okrese nedajú ľudia na organizáciu testovania dopustiť. Každý z nich dostal totiž na odber na sekundu presný čas.

V Kynceľovej budú testovať aj tento víkend. Aj keď štát určil otvorenie odberných miest až od 08.00 h, v tejto obci tím začína o hodinu skôr. Chcú totiž, aby sa všetci obyvatelia obce dostali komfortne na rad. „Oslovili sme úplne všetkých ľudí a každému sme dali presný čas na odber v prvom kole,“ povedala nám starostka Martina Kubišová.


A presne tak to chcú urobiť aj tento víkend. Starostka osobne zavolala každému človeku v obci, na koho sa vzťahuje možnosť testovania. S telefónom v ruke strávila tri dni. Ona sama bola ako dobrovoľníčka súčasťou tímu a dohliadala na dodržiavanie času.

Aj tento víkend už majú všetky miesta obsadené, na stery sa objednali aj cudzinci. Kubišová priznáva, že rezervačný systém majú úplne plný.

Takýto systém je zrejme vhodný len pre menšie obce, tie väčšie podľa starostky mohli zvážiť rezervačný systém cez internet, ktorý Kynceľová ponúkla pre cudzincov.

Kubišová hovorí, že keby štát ponechal viac právomoci pri testovaní na samosprávach, mohlo to byť pripravené ešte lepšie. Dodáva, že neadministratívni dobrovoľníci si podľa nej zaslúžia peniaze.

Reportáž spracovala Martina Kašiarová.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.     

KYNCEĽOVÁ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti