Zišli sme z českej cesty: Situácia s koronavírusom sa na Slovensku zlepšuje

Kĺzavý medián klesol z 2785 na 2282.

Situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa na Slovensku zlepšuje. Pozitívne to ovplyvnilo zníženie mobility. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na tlačovej konferencii o aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19.

Štrnásťdňová incidencia prípadov nového koronavírusu sa zvýšila z 533 na 614 prípadov. Stúpol aj počet hospitalizovaných, a to z 1239 na 1441. Počty hospitalizovaných podľa Krajčího sú mierne nižšie oproti tomu, ako sa predpokladalo. Dochádza len k miernemu zhoršeniu pacientov na umelej pľúcnej ventilácii a JIS.

Reprodukčné číslo pokleslo, je na úrovni 1,1 až 1,3. "Je veľmi povzbudivé, že o sedem percent poklesol počet infikovaných v týždennom meradle," doplnil. Predtým išlo o 48-percentný nárast. Denný počet pozitívnych prípadov klesol. Denne v nemocniciach zomrie na ochorenie COVID-19 v priemere 18 ľudí.

Kĺzavý medián klesol z 2785 na 2282. Robí sa aj viac testov, sedemdňový priemer stúpol z 12.457 na 16.907.

Pred zavedením tvrdších opatrení a zákazu vychádzania to vyzeraju, že slovenská krivka sedemdňovej incidencie kopíruje susednú Českú republiku. Teraz sa javí, že Slovensku sa trend podarilo zlomiť a momentálne nejdeme "českou cestou!.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Podiel pozitívne testovaných poklesol z 19,4 percenta na 13,9 percenta. V skupine nad 65 rokov potvrdili k utorku (3. 11.) nákazu u 2429 pacientov, pred týždňom ich bolo 1501. Najviac hospitalizovaných je v Žilinskom kraji, 506, a v Prešovskom kraji, 483.

Najhoršie sú na tom okresy Bánovce nad Bebravou, Ružomberok a Sabinov. Situácia sa zlepšila aj v regiónoch na juhu. Najlepšie je na tom Rožňava.

Premiér Igor Matovič nevylúčil predĺženie núdzového stavu

Lôžkové kapacity zatiaľ podľa Krajčího vďaka prijatým opatreniam stačia. Obsadených je viac ako 10.000 lôžok. "Napriek reprofilizáciám tak stále poskytujeme aj bielu medicínu zhruba v rovnakom pomere, ako to bolo predtým," povedal. Reprofilizované lôžka sú využité na 52 percent. Najhoršia situácia v nemocniciach je v Prešovskom kraji. K dispozícii je v nemocniciach viac ako 87 percent sestier. Lekárov v jednotlivých nemocniciach je nad 92 percent.

Krajčí ďalej informoval, že na Slovensku zomrelo bezprostredne na ochorenie COVID-19 317 ľudí. Denne zomiera asi 28 pacientov s týmto ochorením.

Jednou z najrizikovejších skupín sú podľa Krajčího zdravotnícki pracovníci, preto budú pretestovaní antigénovými testami každé dva týždne. Pacienti budú podľa neho pretestovaní pri príchode do zdravotníckeho zariadenia a majú odporúčané pretestovanie po týždni, ak sú v ňom dlhšie ako sedem dní.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.