Prvý deň celoplošného testovania sprevádzalo zopár incidentov

Image from iOS.MOV
Zdroj: TASR - Lukáš Mužla

Dianie počas druhého kola plošného testovania sledujeme minútu po minúte.

V 45 okresoch sa v sobotu konalo druhé kolo plošného testovania na ochorenie COVID-19. Ide o červené okresy, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v minulotýždňovom prvom kole testovania hranicu 0,7 percenta.

Testovanie bude vo väčšine okresov pokračovať aj v nedeľu (8.11.). Druhého kola testovania sa môžu zúčastniť aj občania, ktorí neboli na prvom kole.

Aktuálne čísla do 12.00:

  • 553 377 otestovaných
  • 3 677 pozitívnych
  • podiel 0,66 percenta

PREHĽAD DŇA

20.15 - Tisíce zdravotníkov a dobrovoľníkov, samospráva a armáda v plnom nasadení. V 45 okresoch sa konalo od rána konalo druhé kolo celoplošného testovania na koronavírus.

Polícia počas soboty evidovala viacero incidentov, napríklad prípad zdravotníka pod vplyvom alkoholu či porušenie karantény u viacerých ľudí. V Senici chcel dať otestovať majiteľ svojho osla. Na jedinom odbernom mieste v Bratislave v Mlynskej doline čakali stovky ľudí štyri hodiny. V Prešove zomrel po infarkte 68-ročný muž.

Pozrite si, ako sme monitorovali prvý testovací:

Zdroj: Facebook/ Polícia SR - Bratislava

17.40 - SLOVENSKO -  Predseda vlády SR Igor Matovič označil plošné testovanie obyvateľov za efektívny nástroj boja proti COVID-19. Predbežné výsledky totiž opäť potvrdzujú skúsenosť z testovania na Orave a v Bardejove, že vďaka testovaniu je možné znížiť počet pozitívnych prípadov až o viac ako 50 %. „Slovensko má odteraz efektívnu zbraň na boj voči COVID-19 do ťažkej zimy, do ktorej vstupujeme, ako celá Európa," povedal na margo rastu pozitívnych prípadov v nielen susedných krajinách. Ako príklad uviedol Rakúsko, Švajčiarsko či Nemecko, kde posledné dva týždne evidujú viac ako 100 % nárast pozitívnych prípadov.

16.14 - STARÁ ĽUBOVŇA - Spolu 2555 ľudí otestovali v sobotu dopoludnia v rámci druhého kola celoplošného testovania na nový koronavírus v Starej Ľubovni. Informoval o tom primátor Ľuboš Tomko na sociálnej sieti s tým, že z toho bolo pozitívnych 29 ľudí. Testovanie podľa neho prebieha bez problémov. Podiel pozitívnych prípadov ľudí z otestovaných do 12.00 h predstavuje 1,14 percenta.

„Pre porovnanie, pred týždňom od 7.00 h do 12.00 h bolo otestovaných 2398 osôb, pozitívnych 62,“ uviedol. Pripomenul, že vtedy podiel ľudí s pozitívnym výsledkom antigénového testu predstavoval 2,59 percenta.

16.10 - SLOVENSKO -  Podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) doterajšie výsledky potvrdzujú, že antigénové testy fungujú. "Slovensko má efektívnu zbraň proti COVIDU-19," vyhlásil.

15.42 - SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič na brífingu zopakoval, že ďalšie kolo celoplošného testovania nie je vylúčené. Takisto nie je vylúčený ani tvrdý lockdown. Ten môže prísť v prípade, ak sa ľudia začnú správať nezodpovedne. Viac sa dočítate TU.

15.31 - SLOVENSKO - Minister Naď tiež priblížil, že v rámci zelených okresov bolo k 12.00 h. otestovaných 8 041 osôb, pozitívny výsledok sa ukázal v 58 prípadoch. V týchto regiónoch je otvorených 22 odberových miest.

Minister hovorí, že v červených okresoch neevidujú dlhé rady. Čaká sa podľa neho iba na niektorých miestach v zelených okresoch. Poprosil preto ľudí, aby v rade zbytočne nečakali a prišli neskôr, prípadne sa išli dať otestovať do červených okresov.

15.20 - Aktuálne čísla otestovaných a pozitívnych

Minister obrany Jaroslav Naď na tlačovom brífingu informoval, že do 12.00 h. bolo v rámci druhého kola plošného testovania v červených regiónoch otestovaných 553 377 občanov, pozitívnych bolo 3 677 pozitívnych, čo je 0,66 percenta.

14.51 - SENICA - Úsmevná kuriozita sa stala v Senici. Muž prišiel na pravé poludnie na odberové miesto so svojím oslíkom.

Zdroj: facebook.com/Polícia Slovenskej republiky

14.37 - ČADCA - O prvých číslach informovala aj Čadca. V rámci 16 odberných miest sa k 12.00 h. na území mesta vykonalo 3 448 odberov, z čoho infikovaných je 38.

14.30 - STARÁ ĽUBOVŇA - Jedno z prvých miest, ktoré zverejnilo čiastkové štatistiky, je Stará Ľubovňa. Ako píše na Facebooku, od 7.00 h do 12.00 h bolo otestovaných 2 555 osôb, pozitívnych 29 (1,14 %). Pre porovnanie, pred týždňom od 7.00 h do 12.00 h bolo otestovaných 2 398 osôb, pozitívnych 62 (2,59 %).

14.21 - KOŠICE - Zo zverejneného zoznamu odberných miest vyplýva, že na východnom Slovensku sú Košice jedinou samosprávou z tzv. zelených okresov, kde sa testovanie koná aj tento víkend. Aktuálne sa tak na východe netestuje len v okresoch Košice-okolie, Rožňava a Trebišov.

14.07 - KROMPACHY - V Krompachoch sa na odberné miesto dostavil 49-ročný muž, ktorý bol minulý týždeň testovaný s pozitívnym výsledkom a mal zostať v domácej karanténe.

"Policajtom povedal, že si chcel overiť, či to stále platí a či už náhodou nie je negatívny," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Výšku sankcie pre porušenie karantény určí príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v správnom konaní.

14.03 - BANSKÁ BYSTRICA - V mestskej časti Senica v Banskej Bystrici sa počas soboty testujú najmä obyvatelia miestnej rómskej osady. Do 10.30 h bolo podľa samosprávy odobratých 100 vzoriek, žiadna z nich nebola pozitívna. Minulý víkend tu otestovali 392 ľudí, pozitívny nebol nik. V osade evidujú o niečo viac ako 390 obyvateľov.

Zdroj: TASR - Lukáš Mužla

13.39 - Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď majú informovať o priebehu druhého kola testovania po 15.00 h. Tlačový brífing zvolali v Skalici.

13.26 - SVÄTÝ KRÍŽ - Pozornosť pre všetky ženy, ktoré sa prídu dať otestovať, si pripravili v obci Svätý Kríž v okrese Liptovský Mikuláš. Obdarujú ich cibuľkou kvetu.

13.12 - Nezabudnite, že certifikát z plošného testovania je po víkende potrebné nosiť so sebou aj v okresoch, kde sa neuskutoční druhé kolo. Alternatívou je negatívny výsledok PCR testu na nový koronavírus. Čítajte viac.

13.01 - S celoplošným testovaním sa v Čadci zoznamujú aj dvaja americkí vojaci. "Nikdy v živote som nič podobné nevidela. Naše nasadenie na Slovensku je zatiaľ výborné, najviac sa mi páči, že si medzi sebou môžeme vymieňať skúsenosti," povedala veliteľka CIMIC tímu Armády USA Madeline Gramling.

12.53 - V okrese Zvolen armáda posilňuje vybrané odberové tímy. Prednostka okresného úradu Martina Mészáros Bariaková vyzýva ľudí z tzv. zelených okresov, aby sa prišli otestovať do Zvolena. Na odberových miestach v Žiari nad Hronom, v Krupine a v Lučenci sa totiž od rána tvoria mimoriadne dlhé rady.

12.49 - Odberové tímy majú po prvej prestávke. K testovaniu sa vrátili o 12.45 h.

12.37 - Možnosť otestovať sa v druhom kole využívajú aj Rómovia v Žehre. Situácia je pokojná aj tu.


9.58 - Pokojný začiatok testovania bez výraznejších problémov hlásia aj v okresoch Detva, Zvolen, Banská Bystrica a Brezno. O 8.00 h ráno tu boli otvorené všetky odberové miesta.

9.47 - Polícia informuje, že situácia v doprave je pokojná, cesty sú prejazdné. Všetci policajti, ktorí mali dnes nastúpiť na odberné miesta, boli pretestovaní. V Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji boli všetci policajti negatívni. V Žilinskom (5), Trnavskom (1) a Trenčianskom (2) kraji pozitívnych policajtov nahradili negatívni.

9.28 - PREŠOV - Minister Naď tiež uviedol, že v Prešove odviezli do nemocnicie muža, ktorý pri čakaní na test dostal pravdepodobne infarkt. Pacient bol pri vedomí.

9.24 - K 8:00 je otvorených 99,3% plánovaných odberových miest, v priebehu desiatok minút očakávajú 100% naplnenosť, informuje minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti.

Ako píše, neotvorenie niektorých odberových miest bolo spôsobené pozitívnym testovaním niekoľkých zdravotníkov, náhradný personál je postupne doplňovaný.

Materiál je podľa ministra kompletne zabezpečený na každom odberovom mieste. "Situácia na jednotlivých miestach je pokojná, neevidujeme väčšie rady čakajúcich. V prípade potreby máme zabezpečené materiálne aj personálne zálohy," dodáva.

9.16 - PREŠOV - Všetky odberné miesta sú otvorené aj v Prešove. K dispozícii ich je 66. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú mestskí policajti. Tí museli hneď ráno ešte pred otvorením miestností riešiť nepríjemnú situáciu pri Kultúrnom stredisku Centrum. Čakal tam pán so psom, ktorý voľne pobiehal okolo ľudí. Policajti ho preto upozornili, aby dal psa na vôdzku, čo však odmietol urobiť. Bola mu preto vystavená bloková pokuta, ktorú na mieste zaplatil.

9.04 - TRENČÍN - Aj testovanie z auta na letisku v Trenčíne prebiehalo krátko po otvorení odberného miesta plynulo. Nezopakoval sa tak scenár z minulého týždňa, kedy sa tvorili niekoľkohodinové rady.

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

9.01 - SENICA - Mesto hlási otvorených všetkých 17 odberných miest. Už pred ich otvorením pred nimi čakali občania. "Rady sú však výrazne menšie ako pred týždňom. Situáciu monitorujeme v spolupráci s motorizovanými hliadkami mestskej polície. Momentálne v radoch čaká približne od šesť do 50 ľudí," priblížila hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

8.48 - V sobotu má byť obyvateľom v červených okresoch k dispozícii celkovo 2 819 odberových miest a 2 731 odberových tímov, v nedeľu má testovať celkovo 2 668 odberových tímov v 2 734 odberových miestach.

Ozbrojené sily vytipovali tiež 66 odberových miest, v ktorých posilnia svoje kapacity, pretože pre hraničnú polohu miest a okresov tu očakávajú zvýšený nápor a záujem o testovanie.

8.32 - KOŠICE - Napríklad v Košiciach, ktoré sú zelené, vykonávajú odbery na troch miestach. Na parkovisku pred magistrátom už ľudia čakajú v rade.

Zdroj: TASR - František Iván

8.17 - Testovať antigénovými testami tento víkend nebudú iba v červených okresoch. Odberné miesta zriadili aj zelené okresy. Niektoré budú fungovať jeden deň, iné v sobotu aj v nedeľu. Ich zoznam nájdete TU.

8.00 - Odberné miesta sú otvorené od 8.00 do 20.00 h s prestávkami od 12.00 do 12.45 h a 17.00 do 17.30 h. Testuje sa v 45 okresoch (na mape červenou farbou):

Zdroj: TVNOVINY.sk

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti