Matovič nevylúčil tvrdý lockdown. Môže prísť, ak sa ľudia začnú správať nezodpovedne

Najväčšie odberové miesto na Slovensku bolo na bratislavskej dostihovej dráhe.
Zdroj: TASR

Premiér do budúcnosti nevylúčil ani ďalšie kolo pretestovania celého Slovenska.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nevylúčil tvrdý lockdown. Došlo by však k nemu iba v prípade, že ľudia by sa začali správať "drasticky nezodpovedne", čo nepredpokladá. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

"Pokaziť si môžeme len my spolu, keď si to začneme užívať ako cez leto, lebo nám nič nehrozí a dáme rúška dole," poznamenal Matovič.

Predseda vlády nevylúčil do budúcnosti ani ďalšie kolo pretestovania celého Slovenska. "Ak budeme snívať o voľnejšom živote, tak budeme musieť k tomu nejaký silný úder urobiť. To si myslím, že bude celospoločenská diskusia ďalšie dni, aby sme sa rozhodli, ktorou cestou pôjdeme, či použijeme lockdown, alebo použijeme za pár týždňov znova celoplošné pretestovanie," hovorí.

Priebeh druhého kola plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 je podľa Matoviča bezproblémový. Na viac ako 90 percentách odberných miest sú rovnaké tímy ako minulý týždeň. Na väčšine miest sa podľa Matoviča netvoria rady. Je to zásluhou aj primátorov, ktorí si už lepšie spravili svoju robotu, podotkol.

Ľuďom, ktorí bývajú blízko červených okresov, Matovič odkázal, že sú vítaní na najbližšom odbernom mieste. Odporučil aj pretestovanie v zelených okresoch, kde sú zriadené odberové miesta.

Na Slovensko s negatívnym testom

Na margo informácie, že slovenská sestrička pracujúca v Čechách dostala pracovnú povinnosť od policajtov prísť pomáhať na Slovensko, premiér povedal, že o ničom takom nevie. "Nemyslím si, že ak je niečo takéto nasilu a dupľom poskytovanie zdravotnej starostlivosti, je dobré," tvrdí s tým, že mobilizácii zdravotníkov sa vyhli aj pri plošnom testovaní.

Matovič pripomenul, že v najbližších dňoch sa zavedie aj povinnosť prísť na Slovensko s negatívnym testom. Tí, ktorí ho mať nebudú, tak im na hraniciach bude umožnené pretestovanie antigénovým testom.

Ekonomickú pomoc v čase koronakrízy nepovažuje Matovič za nedostatočnú, aj keď jej vláda poskytla málo. Je to však preto, že podnikatelia o pomoc málo žiadali. Slovenská ekonomika podľa neho "šliapala na plný výkon" v prvej vlne a nebola nijako ohrozená. Slovensko malo aj najmenší nárast počtu nezamestnaných. "Keď sme ochránili zdravie ľudí, ochránili sme aj ekonomiku," poznamenal.

Dianie počas druhého kola plošného testovania sledujeme v ONLINE. Nájdete ho TU.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.