Ukradnuté testy či rozhádzané certifikáty, aj taký bol záverečný deň celoplošného testovania

Otestovať sa dalo na 2 670 odberových miestach.

V 45 okresoch v nedeľu pokračovalo druhé kolo plošného testovania na ochorenie COVID-19. Ide o tzv. červené okresy, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v minulotýždňovom prvom kole testovania hranicu 0,7 percenta.

Odberné miesta boli otvorené od 8.00 do 20.00 h s prestávkami od 12.00 do 12.45 h a od 17.00 do 17.30 h. Druhého kola testovania sa mohli zúčastniť aj občania, ktorí neboli na prvom kole.

Aktuálne celkové čísla k 12.00 h:

  • 1 556 100 otestovaných
  • 9 783 pozitívnych
  • podiel 0,628 percenta

PREHĽAD DŇA


20.10 - Ako prebiehal druhý deň druhého kola celoplošného testovania sme monitorovali po celom Slovensku aj s našimi kamerami. Pozrite si sériu reportáží a živých vstup z Televíznych novín:

Zdroj: Polícia SR - Bratislavský kraj/Facebook

17.12 - PREŠOV -  Situácia je tento víkend pokojnejšia ako pred týždňom. Počas návštevy odberného miesta v Základnej škole na ulici Matice Slovenskej to povedala primátorka Prešova Andrea Turčanová. Rovnako testovanie zachytilo menej pozitívnych prípadov. V sobotu (7. 11.) ich bolo 139 a v nedeľu do 12.00 h celkovo 20.

"Myslím si, že máme zohraté tímy a vychytali sme nedostatky, ktoré boli minulý víkend. Ľudia sú disciplinovanejší. Možno tomu pomohla aj naša aktualizácia stránky somvrade.sk, lebo ľudia plynule prichádzajú a odchádzajú," povedala Turčanová.

Čo sa týka účasti, tá je podľa nej približne rovnaká ako počas prvého kola testovania.

"Včera to bolo viac ako 32.000 ľudí, dnes je to zatiaľ necelých 5000 ľudí, ktorí boli testovaní. Čo sa týka pozitívnych, tak za včera je priemer 0,43 percenta, dnes to vychádza 0,40 percenta. Takže ten stav je lepší ako pred týždňom, kedy vychádzal priemer v Prešove okolo jedného percenta," skonštatovala primátorka.

17.01 - SLIAČ - V meste Sliač sa antigénové testy vykonávajú aj vo vojenskej nemocnici či v areáli kúpeľov, kde sú aj počas operácie Spoločná zodpovednosť ubytovaní liečební hostia. Dlhé rady pred odberovými miestami sú však minulosťou prvého kola, informovala primátorka Ľubica Balgová.

„Oba dni evidujeme veľmi pokojný priebeh. V nedeľu už nikde nie sú skoro žiadne rady, čaká sa iba na vyhodnotenie testov,“ potvrdila Balgová s tým, že zatiaľ bolo otestovaných viac ako 2000 obyvateľov kúpeľného mesta. Dlhé rady počas prvého kola sa podľa primátorky tvorili kvôli informáciám o tom, že hrozí nedostatok testov.

17.00 -  Na odberných miestach začala hygienická prestávka.

16.30 - Až dve a pol hodiny si počkajú na testovanie ľudia na odbernom mieste v Ružinove. Starosta Ružinova Martin Chren odporučil, aby sa ľudia išli dať otestovať aj do Mlynskej doliny.

"Za dopoludnie približne 350 otestovaných, traja pozitívni, ale išlo o partiu, ktorá prišla spoločne, takže priebežné výsledky sú celkom fajn," priblížil Chren.

15.28 - "Do 12 h sa celkovo za oba dni prišlo otestovať 1 556 100 osôb, z čoho 9 783 prípadov bolo identifikovaných ako pozitívnych. Miera infekčnosti tak zatiaľ predstavuje 0,628 %," informovalo Ministerstvo obrany SR.

15.21 - Infikovaní boli aj zamestnanci v nemocnici v Nových Zámkoch. Tri odberové tímy vykonali celkom 1322 testov. Z nich bolo 30 pozitívnych, z toho 22 zamestnancov a osem pacientov. Nemocnica doposiaľ eviduje celkovo 119 pozitívne testovaných zamestnancov na nový koronavírus.

14.40 - Počet otestovaných osôb za sobotu:

Žilina - Na nový koronavírus sa nechalo v sobotu otestovať 36 031 ľudí, z nich malo pozitívny test 175 (0,48 percenta). Oproti minulému týždňu ide o pokles na úrovni 53 percent, informoval o tom primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Bánovce nad Bebravou - V okrese navštívilo odberné miesta vyše 16-tisíc ľudí. Z celkového množstva výterov zaevidovali 145 pozitívnych odberov, čo je 0,9 percenta.

Prievidza - V sobotu urobili v okrese dokopy 54 573 testov, z toho bolo 407 pozitívnych. "V samotnom meste Prievidza bolo vykonaných 15 899 testov, z toho 130 pozitívnych," uvádza prievidzská samospráva.

Banská Bystrica - Počas druhého kola plošného testovania otestovali v okrese 28 115 ľudí, pozitívny test malo 87 z nich. Sobotné štatistiky hovorili o zachytení 92 ľudí s novým koronavírusom, podľa hovorkyne mesta Zdenky Marhefkovej vznikla chyba nesprávnym započítaním výsledkov mobilných odberových jednotiek.

14.30 -"Od ranných hodín prebieha testovanie aj na území nášho kraja a my môžeme spokojne konštatovať, že do týchto chvíľ sme nezaznamenali žiadne narušenie verejného poriadku, ani komplikácie v doprave, súvisiace s testovaním," informuje banskobystrická polícia na sociálnej sieti.


14.20 - Podľa polície je situácia v súvislosti s druhým kolom celoplošného testovania je naďalej pokojná. Doprava je tiež bez obmedzení.

14.00 - V Košiciach lietali certifikáty -Policajti na uliciach B. Nemcovej , Watsonovej, Zimnej a Letnej našli niekoľko stoviek nevyplnených certifikátov na Covid 19. Na lietajúce certifikáty ich upozornilo oznámenie na linke 158. Okolnosti prípadu ako aj pravosť nájdených certifikátov ďalej preverujú.

Zdroj: Facebook / Veľmi nemravne vtipy

13.55 - V Tvrdošíne bolo poobede po zdokumentovaní krádeže opätovne spustené odberné miesto. Viac sa o krádeži sa dočítate tu.

13.50 - Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 sprevádza  v Drietomej chaos a neinformovanosť. Podľa starostu obce Jaroslava Mega, zostalo všetko na pleciach samosprávy, ktorá to musela riešiť na poslednú chvíľu.

"Nestihli sme občanov informovať, riešili sme to cez sms a sociálnu sieť. To, čo nám armáda ťažkým spôsobom nejako dopravovala, to by starosta mal dopravené, vyriešené za dve hodiny a nebol by okolo toho celý taký stres. Celé je to chaotické. Dokonca hygiena, ktorá prišla na kontrolu priestorov, nechcela s vojakmi ani hovoriť. V zásade to bolo na pleciach starostov," povedal Mego.

13.42 - V obci Kurov sú občania z testovania unavení a nervózni, ďalšie testovanie si už neželajú. "Zatiaľ v našej obci totiž nie sú žiadni pozitívni," vysvetľuje starostka obce Mária Špirková. Ak bude potrebné ďalšie kolo testovania, malo by sa podľa nej konať v obciach, kde je výskyt ochorenia COVID-19 vyšší, a nie v okresoch.

13.35 - V obci Varadka sa koná už štvrté testovanie na ochorenie COVID-19. Prvé mali ešte 15. októbra z dôvodu výskytu nového koronavírusu v obci. Viac sa dozviete v nasledujúcom videu:


13.10 - Istý muž sa dal v okrese Skalica dvakrát otestovať. Prvý test mal pozitívny, druhý však negatívny. VIac sa dočítate tu.

Opakované testovanie riešili policajti aj v obci Pčolinné. Dvaja cudzinci sa chceli dať opakovane otestovať po tom, čo mali pozitívny test na koronavírus. Prípadom sa ďalej zaoberajú.

12.46 - KOŠICE -  Záujem o testovanie je veľký aj počas druhého dňa, čo potvrdil hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že pribudol aj jeden odberný tím. Záujemcom odporúčajú ísť sa dať otestovať do obcí v Prešovskom kraji.

Od rána sa vytvárajú veľké rady. Na troch odberných miestach pracuje päť odberných tímov, pretože mesto v sobotu (7. 11.) posilnilo odberné miesto na magistráte o jeden tím zdravotníkov a administratívnych pracovníkov,“ povedal.

12.00 - 12.45 - Na všetkých odberných miestach je hygienická prestávka, druhá bude od 17.00 do 17.30 hodiny.

11.58 - Od pondelka otvoria na Slovensku 25 odberových miest v okresných mestách, ako aj Košiciach a Bratislave, kde sa budú môcť dať ľudia pretestovať antigénovými testami.

11.52 - PREŠOV - Na väčšine odberných miest testujú ľudí bez čakania. Hovorca mesta Vladimír Tomek povedal, že sa netvoria sa takmer žiadne rady. Ľudia môžu podľa jeho slov navštíviť jednotlivé miesta do 19.30 h.

Zdroj: Karol Mindák

10.09 -   DOLNÝ KUBÍN, MARTIN - Bez problémov otvorili v nedeľu ráno aj 16 odberných miest v Dolnom Kubíne a 50 odberných miest v Martine

10.02 - Všetkých policajtov pred nástupom do služby pretestovali, iba v Prešove bol jeden pozitívne testovaný. Vystriedal ho  kolega zo zálohy, informovala média hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová. Podľa jej slov otvorenie odberových miest bolo bez problémov a narušení verejného poriadku. Situácia v doprave je pokojná.

09.59 - LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - V nedeľu v meste otvorili všetkých 29 odberných miest. Na testovaní sa v sobotu zúčastnilo 13 838 ľudí. Pozitívne testovaní boli 85 z nich, čo je 0,6 percenta. V prvom kole sa v sobotu prišlo dať otestovať 15 124 osôb, z ktorých bolo 220 pozitívnych (1,45 percenta)," povedala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

09.54 - ČADCA -  V meste otestovali v sobotu (7. 11.) na 16 odberných miestach 8 621 ľudí, z nich bolo 102 infekčných. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Milan Gura. "Na porovnanie, minulú sobotu sme pretestovali 8822 ľudí, z toho bolo až 251 infekčných," doplnil.

Zdroj: Zuzana Gadušová

09.05 - SVIDNÍK - Na deviatich odberných miestach v meste urobili v sobotu 3 413 testov. Z nich bolo 18 pozitívnych, čo je  0,57 percenta. Informovala o tom primátorka Svidníka Marcela Ivančová, ktorá sama mala v piatok (6. 11.) pozitívny PCR test. Je v povinnej domácej izolácii a ľudí vyzvala k opatrnosti a zodpovednosti. Pred týždňom vo Svidníku za dva dni otestovali 4 172 ľudí, z ktorých malo pozitívny antigénový test 52 obyvateľov.

Zdroj: Pavol Sivák

08.58 - SENICA - V meste otestovali v sobotu 9 142 ľudí. Je to takmer 80 percent z celkového počtu otestovaných v prvej vlne plošného testovania, informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

08.50 -  Minister Jaroslav Naď na sociálnej sieti napísal, že sa veľmi teší, že sa tretie kolo testovania Slovenska blíži ku koncu. V statuse na sociálnej sieti ocenil obrovské nasadenie vojakov, vojačiek, ale aj civilní pracovníkov z rezortu.

"Ďakujem dámy a páni z ozbrojených síl, som na Vás nesmierne pyšný! A rapídne klesajúce percentá pozitívnych ľudí na celom Slovensku jasne ukazujú, že tento unikátny systém nepochybne funguje a funguje ešte viac a lepšie, ako sme čo i len dúfali," konštatoval okrem iného Naď.

08.37 - BRATISLAVA - Na odberných miestach v Mlynskej doline a Ružinove čakali už pred otvorením desiatky záujemcov o testovanie.

Zdroj: Facebook/Polícia Bratislavský kraj

08.31 - Odberné miesta sú aj v tzv. zelených okresoch, prečítajte si ich zoznam. Nezabudnite, že certifikát treba po víkende nosiť so sebou aj v týchto okresoch.

Zdroj: TASR

08.07 - BRATISLAVA - V mestskej časti Ružinov na Mierovej ulici otvorili druhé miesto na plošné testovanie, pretože to v Mlynskej doline "praskalo vo švíkoch", píše starosta Martin Chren na sociálnej sieti.

08.00 - Začal sa posledný deň plošného testovania, odborné miesta sú otvorené až do 20.00 h. Pokračuje v červených, ale aj niektrorých zelených regiónov.

Na videu si pozrite, ako to v sobotu vyzeralo počas prvého dňa druhého kola testovania.

SLOVENSKO/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.