Za sobotu sa na Slovensku plošne otestovalo 1,29 milióna ľudí

Minister obrany Jaroslav Naď.
Zdroj: TASR

Matovič pripustil, že opatrenia by sa mohli zmeniť na prelome novembra a decembra.

Za sobotu v 45 červených a 13 zelených okresoch otestovali 1 297 571 ľudí, z nich bolo  8 172 pozitívnych. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď s tým, že počet pozitívnych predstavuje 0,63 percenta.

Premiér Igor Matovič vyzval pozitívnych ľudí, aby sa správali obozretne a dali vedieť všetkým ľuďom, s ktorými sa stretli, o výsledku testu. Odporúča im, aby sa išli dať pretestovať aj PCR testom.

„Toto nie je úspech vlády, ani jednotlivcov. Je to úspech náš všetkých. Buďme radi, že pred vstupom do ťažkej zimy máme nástroj, môžeme bojovať s touto chorobou a máme možnosť voľby,“ konštatoval.

Druhý deň testovania sledujeme ONLINE.

Matovič hovorí, že Slovensko má teraz k dispozícii dve zbrane, ktoré môže používať na ohniská nákazy, je to lockdown alebo plošné testovanie. "Musíme si zodpovedať, aký stupeň slobody si chceme dopriať cez ťažkú zimu," podotkol.

Plošné testovanie by sa malo vyhodnotiť "v pokoji s chladnou hlavou", priblížil premiér. Dosah testovania sa však ukáže za dva až tri týždne. Zároveň Matovič pripustil plošné testovanie koncom novembra a opatrenia by sa podľa neho mohli uvoľniť na prelome mesiacov.  „Musíme počkať na výsledky, aj keď sme výrazne zlomili krivku. Ak chceme niečo urobiť ku koncu novembra, musíme viesť debatu ako do zimy pôjdeme," doplnil


Ozbrojené sily v nedeľu otvorili 2 670 odberových miest, uviedol Naď. Celkovo na testovaní pracuje 20 874 osôb, priblížil.

Minister poprosil občanov zo zelených regiónov, aby sa šli dať otestovať aj do hraničnej obce či mesta v červenom regióne. Tam sú podľa jeho slov na väčší nápor ľudí pripravení. "Prosíme tých ľudí, ktorí necítia zmenu zdravotného stavu a vidia rady, nech nečakajú a idú do hraničnej obce v červenom regióne," povedal.

Od pondelka otvoria na Slovensku 25 odberových miest v okresných mestách, ako aj Košiciach a Bratislave, kde sa budú môcť dať ľudia pretestovať antigénovými testami.

Premiér potvrdil, že s testovaním antigénovými testami na hraniciach by sa malo začať 15. novembra. Cez hranice však momentálne denne prechádza okolo 20.000 ľudí, čo je podľa neho zanedbateľné množstvo. "Efekt až taký dramatický nebude," hovorí.

BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jaroslav naď

Dôležité udalosti