Bezplatné antigénové testy robia zatiaľ len niektoré nemocnice. Pribudli už aj hasičské stanice

Mohamed Ahmed Ibriham a Iris Jones
Zdroj: TASR

Minister zdravotníctva priznal legislatívne problémy.

Bezplatné antigénové testy na ochorenie COVID-19 budú robiť od pondelka v zelených okresoch zatiaľ len niektoré nemocnice. Informuje o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na sociálnej sieti. V tejto súvislosti totiž priznal legislatívne problémy pri uzatváraní zmlúv. Ministerstvo podľa neho na tom pracovalo od minulého týždňa, v každom okrese našlo poskytovateľov tejto služby.

"Narazilo však na vážny problém. Súčasná legislatíva žiaľ neumožňuje priamo ministerstvu zdravotníctva, ani jeho podriadeným organizáciám zazmluvniť dohodnutých poskytovateľov na jednotlivých odberných miestach," približuje Krajčí. Problémy pri uzatváraní zmluvných vzťahov sa bude rezort zdravotníctva snažiť vyriešiť tento týždeň.

Zoznam miest na bezplatné testovanie antigénovými testami zverejnilo ministerstvo na svojej webovej stránke, rezort ho bude priebežne dopĺňať. Na antigénové testy odporúča isť najmä tým, ktorí cítia akékoľvek príznaky respiračného ochorenia. "Ďakujeme nemocniciam, ktoré napriek nedostatku personálu dokážu vo vlastnej réžii poskytovať občanom aj túto službu," doplnil Krajčí.

Pozrite si aktualizovaný zoznam miest:

AKTUALIZOVANÉ - ANTIGÉNOVÉ TESTOVACIE MIESTA Odberné miesta pre BEZPLATNÉ testovanie antigénovými testami, kde od...

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Pondelok 9. novembra 2020

ZDROJ: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva

Minister vnútra Roman Mikulec popoludní oznámil, že Hasičský a záchranný zbor vo vlastnej réžii sprevádzkuje 25 odberných miest na antigénové testovanie ľudí z tzv. zelených okresov. Odberné miesta budú prevažne na hasičských staniciach okresných riaditeľstiev HAZZ. Testy budú robiť hasičskí záchranári, ktorí majú s testovaním bohaté skúsenosti.

„Som nesmierne rád a som vďačný za profesionálov, o ktorých sa vieme v týchto neľahkých chvíľach oprieť. Hovorím o hasičoch, policajtoch a ďalších pracovníkoch rezortu vnútra a dobrovoľníkov, ktorí s maximálnym nasadením venujú všetok svoj čas pomoci druhým,“ povedal.

Premiér Igor Matovič v tejto súvislosti kritizoval ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (obaja OĽANO). Jeho rezort si podľa slov premiéra nesplnil úlohu so zabezpečením odberných miest v zelených okresoch.

"Túto úlohu si ministerstvo zdravotníctva do dnešného rána nesplnilo, aké malo dôvody, to je jedno. Vedelo o tom, že malo úlohu, malo ju splniť," skonštatoval s tým, že preto požiadal o pomoc ministra vnútra.

Testovanie sa začalo v pondelok o 14.00 h a skončí sa 20.00 h. Až do odvolania budú odberné miesta od utorka (10. 11.) denne od 12.00 h  do 20.00 h.

Zoznam odberných miest

Malacky - Továrenská 1
Pezinok - Hasičská 4
Senec - Sl. Jazerá-juh, spoločenská miestnosť
Trnava - Paulínska 1, kino Hviezda
Hlohovec - kino Úsmev, M. R. Štefánika 3
Piešťany - MsKS A. Dubčeka 27
Galanta - Športová hala Galanta, ul. Kpt. Nálepku 1575
Nitra - Dolnočermánska 64
Šaľa - Murgašova 25
Zlaté Moravce - 1. Mája 1/A
Komárno - Družstevná 16
Nové Zámky - Komárňanská 15
Levice - Požiarnická 7
Žiar nad Hronom -  Ul. SNP 127
Banská Štiavnica - Pletiarska 13
Žarnovica (Nová Baňa) - Kollárova 17
Krupina - E.M. Šoltésovej 13-14
Veľký Krtíš (Modrá Kameň) - Nemocničná 1, nemocnica VK
Lučenec - L. Novomeského 3
Poltár - Železničná 7
Rimavská Sobota - Okružná 118
Revúca - Okružná 3
Rožňava - Šafáriková 63
Košice - okolie - Hlavná 58, amfiteáter mesta Moldava nad Bodvou
Trebišov - T. G. Masaryka 13


BRATISLAVA/TASR, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti