Politici sa už pochválili. My sme oslovili odborníkov, aby zhodnotili celoplošné testovanie

Odborníci pripomínajú, že efekt testovania sa ukáže až o pár dní.

Slovensko má za sebou jedno pilotné a dve celoštátne kolá plošného testovania obyvateľstva antigénovými testami na COVID-19. Premiér Igor Matovič aj minister obrany Jaroslav Naď hovoria o úspešnej akcii, ktorá určite prinesie výsledky v podobe zlepšenia epidemickej situácie.

Opýtali sme sa odborníkov, ako tento projekt hodnotia a čo by mala vláda urobiť nasledujúce dni a týždne.

Epidemiologička Henrieta Hudečková:

Efekt sa ukáže po 14 dňoch. Svoj význam to ale malo, kým ľudia dodržiavali opatrenia. Tí, ktorí boli zachytení ako pozitívni sa izolovali, znížili svoju mobilitu a obmedzili pohyb medzi ostatnými ľuďmi a chránili aj ľudí vo svojej domácnosti.

Stále musíme dodržiavať aktuálne opatrenia. Môžeme predpokladať, že sa zníži chorobnosť, ale musíme dodržiavať najzákladnejšie opatrenia, teda rúška, hygiena rúk a obmedzenie stretávania sa. Znížená mobilita nie je o tom, aby sa ľudia nepohybovali, ale aby sa nestretávali. Na základe výsledkov môže vláda prijať nové opatrenia. Ak sa situácia výrazne zlepší, v prípade lokálnych problémov, bude stačiť robiť lokálne opatrenia. Ale tie základné opatrenia treba dodržiavať všade. Je zimné obdobie a to je typické pre respiračné ochorenia. Tento vírus má rád vlhko a doteraz mu počasie ideálne vyhovovalo. Musíme na to stále myslieť.

Epidemiológ Martin Pavelka:

Dáta z druhého kola ešte nemáme k dispozícii, avšak viem sa vyjadriť k Orave a Bardejovu. Tam sa ukázalo, že to funguje a má to extrémne pozitívny a dobrý efekt. Reprodukčné čísla v týchto okresoch sú pod 1. Vidíme, že za to môže táto intervencia, inak si to nevieme vysvetliť. Niečo podobné očakávam po celonárodnom testovaní, ale kým nemám dáta, nemôžem to potvrdiť.

Lockdown by sa mal ešte udržať a som aj za ďalšie kolá celoplošného testovania a som za to, aby boli antigénové mobilné miesta. Určite by som neuvoľňoval a ani kĺzavý medián nie je na tej hodnote, aby sme mohli uvoľňovať opatrenia. Pokiaľ nie je táto situácia úplne vyriešená, treba nechať zatvorené rizikové miesta a to aj v okresoch, ktoré by boli časom zelené. To sú kostoly, nočné bary, kluby, reštaurácie, ubytovne a internáty. Tam neexistuje niečo ako bezpečná rovina. Tieto miesta by som nechal zatvorené, kým nebude vakcína.

Epidemiologička Alexandra Bražinová:

Plošné testovanie nie je riešenie situácie, ale je to nástroj na zmiernenie šírenia infekcie. Je dobré, že sa identifikovalo množstvo ľudí, ktorí mali pozitívny výsledok a sú izolovaní aj so svojimi rodinami. Tým sme zabránilo tomu, aby ďalej šírili infekciu. Ak mám hodnotiť účinok tohto plošného testovania na celkovú situáciu, tak je treba povedať, že od začiatku novembra nastal pokles 7-dňoveho prirastku nových prípadov. Pokles však nenastal vďaka plošnému testovaniu, ale v dôsledku zavedeného lockdownu v priebehu októbra. To sa výrazne podpísalo na znížení mobility a šírenia vírusu. Plošné testovanie k tomu ale určite prispelo.

Situácia nie je na celom Slovensku rovnaká. Na Kysuciach je výskyt stále vysoký, stále máme na celom Slovensku vysoký nárast denných hospitalizovaných a stále pribúdajú úmrtia. Práve hospitalizácie a úmrtia sú najvážnejší indikátor. Zďaleka nemáme vyhraté. Mali by sme počkať minimálne dva týždne, sledovať, ako sa bude situácia vyvíjať a až potom zvažovať uvoľnenie opatrení.

Biochemik Pavol Čekan:

Stále nepoznáme definitívne výsledky, takže sa môžem vyjadriť len všeobecne. Celoplošné kolo bolo dobré na to, aby sme zistili, ktoré sú najviac zamorené okresy a kam by malo smerovať ďalšie využitie antigénových testov. Ďalej by sme mali pokračovať v diverzifikácii testovania. Tam, kde je potrebný rýchly výsledok, treba použiť antigénový. Tam, kde potrebujeme presný výsledok, treba použiť PCR testy. Tam, kde treba pretestovať imunitu, by sme mali použiť protilátkový. Samozrejme, musíme trasovať ľudí, ktorí sú v kontakte s pozitívnymi či infekčnými ľuďmi. To je absolútne najdôležitejšie, aby sme zastavili šírenie infekcie.

Hlavným dôvodom šírenia vírusu je mobilita. Treba urobiť také opatrenia, aby sa znížila mobilita v najzamorenejších okresoch najviac ako sa dá, ale zároveň brať do úvahy, aby ekonomika utrpela čo najmenej. Tieto dve veci musia ísť ako spojené nádoby.

Virológ Boris Klempa:

Celoplošné testovanie môžeme v tejto chvíli považovať za úspešné len z toho hľadiska, že sa ich podarilo úspešne zorganizovať. To určite je mimoriadny logistický výkon, za ktorý si zaslúžia uznanie všetci zúčastnení. Na akékoľvek ďalšie hodnotenie si však treba počkať. V tejto chvíli nemáme dáta, ktoré by sa dali na vyhodnotenie použiť, predovšetkým z celoštátneho hľadiska.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.