Počet prípadov koronavírusu v rómskych osadách opäť stúpol. Hrozí, že vzniknú veľké ohniská

ceska hranica_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Kým v prvej vlne dali do karantény celé osady, teraz sa spoliehajú na to, že infikovaní zostanú izolovaní doma.

Počet pozitívne testovaných na COVID-19 v niektorých v rómskych osadách na východe Slovenska opäť stúpol. Môžu sa tak zmeniť na veľké ohniská nákazy.

Kým v prvej vlne pandémie dali do karantény celé osady, teraz sa spoliehajú na to, že infikované rodiny zostanú izolované doma.

Takmer štyri tisícky obyvateľov našej najväčšej rómskej osady sa prišli dať poctivo otestovať aj uplynulý víkend. Minulý týždeň v Jarovniciach zachytili 61 pozitívnych, teraz k nim pribudlo ďalších 51 ľudí.

Často aj s mnohopočetnými rodinami musia teraz zostať doma v karanténe. Starosta odhaduje, že to môže byť až 700 ľudí. Nerád by však kvôli nim uzatvoril celú osadu.

Väčšina pozitívnych osadníkov nemá žiadne príznaky. Výsledky testovania preto spochybňujú a chcú sa dať vyšetriť PCR testami.

Starosta by infikovaných najradšej izoloval mimo osady. Nájsť vhodný priestor, kde by mohli prečkať dva týždne, však bude problém. Pobyt v karanténnych zariadeniach si osadníci zo sociálnych dávok určite nebudú schopní zaplatiť.

Ďalších infikovaných odhalilo víkendové testovanie aj v Čirči pri Starej Ľubovni. V karanténe sa tak ocitla takmer celá osada. Zo sto testovaných Rómov bol každý tretí z tejto komunity pozitívny.

Veľkým prekvapením je po celoplošnom testovaní Žehra na Spiši, ktorá v prvej vlne pandémie zažila niekoľkotýždňovú karanténu celej osady. Antigénové testy tam zachytili už len šesť pozitívnych.

Viac v reportáži Martina Jedináka.

Celé vydanie pondelkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

JAROVNICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Osady

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.