Svet má kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Očakávaná správa spôsobila na burze explóziu

Na budúci týždeň asi požiadajú úrady o jej schválenie na núdzové použitie.

Svet má kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Nemci s Američanmi ohlásili, že ukončili tretiu fázu testov a v najbližších dňoch požiadajú úrady o zaregistrovanie očkovacej látky.

Nemecký BioNTech a americký Pfizer na tom pracovali od apríla. V pondelok (9. 11.) oznámili, že vyhodnotili záverečnú, tretiu fázu testov. Zaočkovali vyše 43-tisíc dobrovoľníkov. Po mesiacoch ich vyšetrili. Očkovacia látka zaúčinkovala u 90 percent testovaných.

Otázne zostáva, ako dlho po očkovaní imunita voči ochoreniu COVID-19 pretrvá, a teda ako často budeme chodiť na preočkovanie. Farmafirmy zatiaľ nešpecifikovali ani účinnosť u starších ľudí, ktorých pandémia ohrozuje najviac.

Strategickým partnerom Nemcov je americký Pfizer, známy aj modrou tabletkou na potenciu. Do Silvestra chcú vyrobiť prvých 50 miliónov, budúci rok 1,8 miliardy vakcín proti koronavírusu.

Burzy hneď po oznámení dlho očakávanej vakcíny explodovali. Investori v Amerike, v Nemecku aj v Británii v nej vidia koniec hospodárskeho útlmu, ktorý trvá už od jari.

Nemci s Američanmi vyfúkli víťazstvo v pretekoch vo vývoji vakcíny belgicko-britskej spolupráce koncernu AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou. Tá bola dosiaľ horúcim kandidátom a v budúcom roku sľubuje dve miliardy očkovacích dávok.

Na Slovensko sa vakcína začne dovážať najskôr o dva mesiace, keďže sa na nás vzťahuje centrálna objednávka Európskej komisie.

Viac v reportáži Tomáša Veleckého.


Celé vydanie pondelkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tomáš Velecký

Dôležité udalosti