Európa sa sfarbila do červena. Druhá vlna epidémie nepoľavuje

Ktorá krajina je na tom najhoršie?

Vyhliadka na návrat do normálneho života je ešte stále v nedohľadne. COVID-19 valcuje krajiny v celej Európe.

Rastúcu krivku nových infikovaných koronavírusom sa na Slovensku podarilo zmierniť, to však neznamená, že sme už vyhrali. Krajiny v Európe stále zápasia s narastajúcimi počtami nakazených a zvyšujúcim sa počtom obetí COVID-19.


Maďarsko: Druhá vlna epidémie nepoľavuje

Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku za uplynulých 24 hodín potvrdili 4140 ľuďom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za rovnaký čas 103 pacientov. Maďarská vláda od polnoci z utorka na stredu zaviedla na 15 dní stav mimoriadnej situácie s viacerými sprísnenými protiepidemiologickými opatreniami. Ich súčasťou je aj zákaz vychádzania od 20.00 do 05.00 h a úplný zákaz zhromažďovania. Parlament v utorok rozhodne o návrhu kabinetu predĺžiť tento mimoriadny stav o ďalších 90 dní.

Ukrajina zvažuje víkendové lockdowny

Na Ukrajine bolo za posledných 24 hodín zaznamenaných 10 842 nových testami potvrdených prípadov koronavírusom SARS-CoV-2, informoval o tom minister zdravotníctva Maksym Stepanov. Medzi novozistenými nakazenými je aj 410 detí a 445 zdravotníckych pracovníkov.

Podľa ministra bolo na Ukrajine 9. novembra zaznamenaných aj 191 ďalších úmrtí súvisiacich s epidémiou vyvolanou novým koronavírusom. Koronavírusom SARS-CoV-2 sa nakazil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa pre to utiahol do karantény a pracuje z domu.

Prezident Zelenskyj uviedol, že krátkodobé obmedzenie pohybu a aktivít ľudí počas víkendov by Ukrajine mohlo pomôcť vyhnúť sa "tvrdému" lockdownu a umožnilo by pripraviť potrebný počet nemocničných lôžok.

ČR: Celkový počet úmrtí na koronavírus presiahol 5000

V susednom Česku sa vďaka prijatým opatreniam darí koronavírusovú epidémiu brzdiť. Za pondelok tu pribudlo 6048 ľudí nakazených koronavírusom, čo je najmenšie číslo v pracovnom dni za posledné štyri týždne. S chorobou COVID-19 aktuálne bojuje viac ako 155-tisíc ľudí, počet úmrtí prekročil 5000.

Vo Francúzsku pribudlo najviac úmrtí od začiatku druhej vlny

Francúzsko zaznamenalo v pondelok ďalších 551 úmrtí na koronavírusové ochorenie COVID-19. Ide o najväčší počet obetí za 24 hodín od začiatku druhej vlny pandémie.

Francúzsko na svojom území už zaznamenalo 40 987 úmrtí súvisiacich s koronavírusom nového typu. Pokiaľ ide o počet obetí, Francúzsko má jednu z najhorších bilancií spomedzi krajín Európy.

V nedeľu pribudlo v krajine aj 20 155 prípadov nákazy, čo je prudký pokles oproti sobotňajšiemu údaju, keď úrady hlásili rekordných 86 852 novoinfikovaných. V nedeľu sa ale menej testuje.

Rakúsko hlási za posledný deň 5593 novo nakazených koronavírusy, Švajčiarsko s Lichtenštajnskom 17 309 za víkend.

Zdravotnícke úrady v Belgicku a Holandsku dúfajú, že krajiny majú vrchol súčasnej vlny epidémie choroby COVID-19 už za sebou. Podľa nich zafungovala uzávera a ďalšie reštriktívne opatrenia proti šíreniu nákazy.

Taliansko za posledný deň ohlásilo 25 271 nových prípadov nákazy koronavírusu, o sedem tisíc menej ako za predchádzajúci deň. Agentúra ANSA upozorňuje, že sa ale tiež v menšej miere testovalo. Počet úmrtí mierne stúpol, za posledný deň zomrelo 356 osôb.

V Nemecku v pondelok pribudlo 15 332 potvrdených prípadov nákazy koronavírusy. To je zhruba o dvetisíc viac ako v nedeľu, informoval Inštitút Roberta Kocha (RKI). Za deň zomrelo ďalších 154 pacientov.

Nový cestovateľský semafor, na zoznam pribudnú ďalší naši susedia

Zdroj: mzv.sk

Slovensko sa už nebude viac rozhodovať, ktorá krajina bude zaradená medzi červené či zelené krajiny, ale bude preberať zoznamy krajín z európskej štatistiky.

Nielen Česká republika, ale aj Maďarsko, Rakúsko a Poľsko budú patriť medzi červené krajiny. Na príchod z nich bude zrejme potrebný PCR test alebo antigénový test, ktorý si budú môcť ľudia urobiť na Slovensku, alebo sa bude dať antigénový test urobiť na hranici.

Aktuálne sa cestovný semafor v celej Európskej únii zjednotil a 19 z 27 štátov sfarbil dočervena. Slovensko sa pripojí ku krajinám, ktoré budú rešpektovať európsky cestovateľský semafor od 15. novembra.


Zoznam červených krajín sa rozšíri

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti