Analytik Smatana: Najväčší podiel na zlepšení situácie majú prísne opatrenia

Vladimír Furdík ako Nočný kráľ.
Zdroj: TASR

Analytik odporúča naďalej testovať, no len vo vybraných miestach.

Dátový analytik Martin Smatana zhodnotil pre televíziu Markíza plošné testovanie na prítomnosť nového koronavírusu. Upozorňuje, že je predčasné hovoriť, že práve testovaním sme "zlomili korone krk". Dokonca tvrdí, že nebudeme vedieť presne povedať, aký dopad bude mať testovanie, pretože popri ňom fungujú aj opatrenia, ktoré spôsobili zníženie mobility.

"Keď sa ale pozrieme na trendy, tak už od začiatku októbra môžeme pozorovať, že nám denný nárast postupne klesá a dokonca od začiatku novembra môžeme vidieť, že aj sedemdňový priemer novo-nakazených klesá. Do najväčšej miery to bolo spôsobené tým, že sa začiatkom a v polovici októbra zaviedli sprísnené opatrenia, ktoré znížili mobilitu, a to následne potom vplývalo aj na samotné šírenie víru," vysvetľuje Smatana.

Antigénové testy spôsobili však niekoľko vecí. Veľká časť, ktorá bola zachytená posledné víkendy by sa neskôr dostala na PCR testy a boli by zachytení a vstúpili by do štatistík. Dôležité však je, že títo ľudia boli včas identifikovaní, išli do karantény a vírus ďalej nešírili. Tento efekt však podľa Smatanu uvidíme až o niekoľko dní. Poukazuje na susedné Česko, kde už počet prípadov pomaly klesá, hoci nepristúpili k celoplošnému testovaniu obyvateľov.

Analytik odporúča naďalej testovať, no mali by sa prezieravo vyberať lokality a miesta.

"Pomerne jasne sme videli, že ak sa to aplikuje na selektívne regióny, tak to má výrazný dopad, napríklad v domovoch sociálnych služieb, v nemocniciach, na hraniciach, alebo vo vysoko virálnych a prevalentných regiónoch, presne tak, ako to odporúčajú samotní výrobcovia, Svetová zdravotnícka organizácia, alebo naše epidemiologické konzílium. Môže to byť veľmi efektívny nástroj, ktorý nám umožní "tancovanie" s vírom," myslí si Smatana.

Navrhuje, že opatrenia sa nemusia uplatňovať len na konkrétne okresy, ale môžu byť aplikované v prevádzkach či niektorých sektoroch. Semaforové opatrenia podľa Smatanu nezabrali, pretože to ľudia zneužívali. Verí však, že sa z jesene poučíme a zavedieme účinné opatrenia.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti